Zvládnout nedostatek ochranných prostředků proti koronaviru pomáhají lékařům a zdravotníkům ve Spojených státech podobně jako v jiných zemích dobrovolníci. Oblíbený je tisk obličejových štítů na 3D tiskárnách, ve kterých je podle agentury Reuters jako vzor používán i návrh české firmy Prusa Research.
Obličejové štíty mají chránit pracovníky v takzvané první linii před koronavirem, kterým se mohou nakazit od infikovaných lidí kapénkami uvolněnými kašlem, smrkáním i hovorem.
Do aktivit podporujících zdravotníky se mimo jiné zapojila nezisková společnost Maker Nexus v kalifornském městě Sunnyvale, které je součástí Silicon Valley, kde má sídlo řada technologických firem. Pro veřejnost je sice Maker Nexus z preventivních důvodů uzavřena, společnost nicméně spolu s dobrovolníky pomáhá zásobovat zdravotníky ochrannými prostředky. K dispozici má třináct 3D tiskáren a tři laserové řezačky, které nyní pracují bez přestávky.
Dobrovolníci sdružení pod Maker Nexus šijí roušky a tisknou štíty. Zatím vyrobili 1800 masek pro místní nemocnice a zaznamenali poptávku po 13 000 dalších. Šéfmanažer Eric Hess uvedl, že s hledáním výrobních vzorů pomáhalo 300 dobrovolníků, kteří pročesali internet. K tisku štítů byl vybrán návrh české firmy Prusa Research. Ta dokumenty potřebné k tisku poskytla zdarma pod nekomerční licencí.
Česká firma, která na projektu štítů spolupracuje s českým ministerstvem zdravotnictví, ve spolupráci s tiskařskou komunitou rozdala přes 24 000 těchto prostředků. Prusa Research v nekomerční licenci pro svůj produkt vyzývá, aby i ostatní výrobci štíty dodávali zdarma, zároveň ale chápe jejich případný prodej za výrobní náklady.
Návrhu české firmy si lidé povšimli i v dalších zemích. Využít se ho rozhodly například britská tiskařská komunita 3DCrowd UK nebo vídeňská veřejná laboratoř Happylab.