Zemřel Chávez, poslední revolucionář Latinské Ameriky
Zahraničí
5. 3. 2013 23:00
Venezuelský prezident Hugo Chávez zemřel po marném boji s rakovinou, bylo mu 58 let.
Venezuelský prezident Hugo Chávez zemřel. Osmapadesátiletý kontroverzní politik podlehl komplikacím po prosincové operaci rakoviny, která byla již čtvrtou za půldruhého roku. O smrti Cháveze, který stál v čele Venezuely 14 let, informoval v televizním projevu viceprezident Nicolás Maduro. V zemi nechal rozmístit vojáky a policisty, aby "zajistili klid".
Venezuelu, která je jedním z nevětších vývozců ropy na světě, nyní čekají nové prezidentské volby.
Podle viceprezidenta Chávez zemřel ve 21.55 středoevropského času ve vojenské nemocnici v hlavní městě Caracasu.
"Je to okamžik hluboké bolesti," vyjádřil své emoce viditelně pohnutý Maduro, kterého doprovázeli vysoce postavení členové vlády. Spoluobčany vyzval, aby se stali "strážci míru, lásky, respektu a klidu v této vlasti".
Maduro také oznámil rozmístění ozbrojených sil na "ochranu lidu a zajištění klidu". Ve státní televizi po něm vystoupily i armádní špičky, které přísahaly věrnost vládě.
O zdravotním stavu a možném úmrtí Cháveze se v posledních dnech opakovaně spekulovalo. Venezuelskávláda dosud jen připouštěla, že stav hlavy státu je kritický.
V posledních dnech se ke komplikacím s dýcháním připojila nová, vážná infekce dýchacích cest. Tyto problémy již Chávez překonat nedokázal.
Prezident latinskoamerické země, známý svými ohnivými proslovy i protiamerickým postojem, se s rakovinou v pánevní oblasti opakovaně léčil na spřátelené Kubě. Do rodné země se po poslední operaci vrátil v polovině letošního února.
Od zákroku, po němž jej znovu čekala chemoterapie, se již neobjevil na veřejnosti. Muž, který mimo jiné usiloval o vybudování Spojených států latinskoamerických, prý v poslední době vládl pomocí písemných pokynů, protože nebyl schopen mluvit.
Tělo osmapadesátiletého socialisty bude ve středu převezeno z vojenské nemocnice v Caracasu do tamní vojenské akademie.
V pátek se pak za přítomnosti veřejnosti uskuteční poslední rozloučení s Chávezem. Mají se ho zúčastnit hosté z celé Latinské Ameriky.
Prezidentské volby se podle venezuelské ústavy musejí uskutečnit do 30 dnů od chvíle, kdy hlava státu odstoupí či zemře.
Nejpozději začátkem dubna by tedy měli Venezuelané rozhodnout o tom, zda Chávezova "socialistická revoluce" může pokračovat i bez jeho výrazné osobnosti v čele. Sám Chávez chtěl za svého nástupce současného viceprezidenta Madura.
Chávez, který se narodil v chudé učitelské rodině 28. července 1954 v Sabanetě ve státě Barinas, usedl do křesla prezidenta Venezuely poprvé v roce 1999; naposledy post, i díky ústavním změnám, obhájil loni v říjnu.
Jeho čtvrté a poslední funkční období začalo v lednu, aniž by však kvůli svému zdravotnímu stavu mohl složit přísahu..
Populista Hugo Chávez - nechtěný vůdce i národní hrdina
Pro jedny byl národním hrdinou a spasitelem, který jim štědrými sociálními programy zajišťoval bezplatné školy a lékaře, pro druhé autokratickým a samolibým provokatérem, jenž si černým zlatem kupoval přízeň doma i v dalších zemích regionu. Venezuelský prezident Hugo Chávez, který podle dnešního oficiálního oznámení z Caracasu zemřel na rakovinu ve věku 58 let, byl posedlý ideou Spojených států latinskoamerických a budováním socialismu 21. století.
Do křesla prezidenta usedl bývalý vojenský výsadkář Chávez poprvé v únoru 1999 a úřad naposledy obhájil loni v říjnu. V čele země stál tak dlouho díky změnám ústavy, jež se mu podařilo prosadit. Úprava z roku 2009 zrušila omezení počtu prezidentských mandátů v řadě. V posledních letech však v zemi sílil hlas opozice a loni na podzim se poprvé za 14 let vážně psalo o tom, že by prezidentské volby mohl vyhrát kandidát opozice, právník Henrique Capriles. Již ve volbách na podzim 2010 ztratila Chávezova Sjednocená socialistická strana Venezuely (PSUV) dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Nicméně Chávez si ještě před obnovou sněmu (od ledna 2011) nechal poslanci odhlasovat plnou moc, jež mu umožňovala vládnout prostřednictvím dekretů do poloviny roku 2012.
Podobný krok učinil několikrát, například v létě 2008 v poslední den takového období vydal třicítku zákonů umožňujících vládě znárodňovat firmy či upravovat ceny a prezidentovi jmenovat státní úředníky v regionech.
"Stát jednoduše řečeno určuje, co by venezuelští spotřebitelé měli jíst, jak moc by měli jíst a kde by si měli opatřovat zboží," popsal jistý ekonom Chávezovu vizi centralizovaného hospodářství.
Chávez se nepovažoval jen za "spasitele" své země, nýbrž také za sjednotitele Latinské Ameriky. K tomu využíval i historické nevraživosti řady jejích obyvatel vůči USA, které pravidelně kritizoval a obviňoval i ze snahy ho zabít. Omezit vliv Washingtonu v regionu má Bolívarovské spojenectví národů naší Ameriky (ALBA), jež založil v roce 2004 Chávez s Fidelem Castrem a jehož členy je nyní osm zemí s asi 70 miliony obyvatel.
Castra považoval Chávez vždy za svého velkého učitele a převzal od něj řadu způsobů. Například prezentaci v televizi, v níž každý týden vystupoval v pořadu Haló, prezidente, s nímž mimo jiné navštěvoval různé části země a rozmlouval s Venezuelany. V roce 2005 inicioval vznik satelitní nadnárodní televize Telesur (Televize jihu) se sídlem v Caracasu.
Hugo Rafaal Chávez Frías se narodil v chudé učitelské rodině 28. července 1954 v Sabanetě ve státě Barinas. Na střední škole byl úspěšným hráčem baseballu a psal povídky a divadelní hry. Po absolvování Vojenské akademie založil už jako podplukovník v roce 1982 Revoluční Bolívarovo hnutí (MBR-200), s jehož členy se v únoru 1992 neúspěšně pokusil svrhnout nepopulárního prezidenta Carlose Andrése Péreze; skončil ve vězení, odkud byl propuštěn v roce 1994 na prezidentskou milost.
V roce 1997 založil Hnutí V. republiky (od roku 2007 PSUV), s nímž rozšířil alianci Vlastenecký pól a jako její kandidát v prosinci 1998 vyhrál prezidentské volby.
Během prvního roku v úřadě prosadil změnu ústavy, jež posílila jeho pravomoci, a rozpustil opozicí ovládaný parlament. Nová ústava též zrušila Senát a zemi přejmenovala na Bolívarovskou republiku Venezuela.
Od roku 2006 má země, jejíž název znamená "malé Benátky", i novou vlajku a nový státní znak, na němž dle Chávezova návrhu mimo jiné bílý kůň nově cválá doleva. Od prosince 2007 platí ve Venezuele vlastní časové pásmo (posunuté o půl hodiny zpět).
Chávez byl od roku 2003 podruhé rozvedený a měl tři dcery a syna. Horké chvilky zažil v dubnu 2002, kdy byl po pětiměsíčních protivládních demonstracích pučem armádních špiček sesazen, ale po dvou dnech ho jeho příznivci dosadili zpět.
Chávez proslul mimo jiné řadou kuriózních výroků. Například v roce 2009 radil Venezuelanům, jak šetřit s vodou: "Někteří lidé si ve sprše zpívají, půl hodiny ve sprše... počítal jsem to, tři minuty a už nesmrdím." V březnu 2011 obrátil své myšlenky do vesmíru: "Vždy jsem tvrdil, že na Marsu mohla existovat civilizace. Ale možná tam dorazil kapitalismus a planetu zničil."
Kontroverzní politik podlehl komplikacím po prosincové operaci rakoviny, čtvrté za půldruhého roku. S rakovinou v pánevní oblasti se opakovaně léčil na spřátelené Kubě, odkud se do vlasti po posledním lékařském zákroku vrátil letos v polovině února. Poté absolvoval další chemoterapii a již se neobjevil na veřejnosti. Měl komplikace s dýcháním, ke kterým se v posledních dnech připojila vážná infekce dýchacích cest.