Žijete? Dokažte to! Úřady v USA "zabíjejí" a posílají dávky mrtvým

Zahraničí
5. 11. 2013 18:05
Americké úřady někdy pohřbívají občany předčasně (ilustrační foto).
Americké úřady někdy pohřbívají občany předčasně (ilustrační foto).

Vláda Spojených států má problém s mrtvými lidmi. Posílá jim poněkud více peněz než by chtěla. Jen za posledních několik let vyplatila stamiliony dolarů osobám, které už nežijí. Některým lidem naopak nechtějí úřady uvěřit, že jsou naživu. Co je příčinou?

Spojené státy nejsou zemí, která by byla oslavována pro svůj systém sociálního zabezpečení. Lidem v nouzi pomáhá několik programů, které byly spouštěny až v průběhu času v souvislosti s bojem proti chudobě. Výsledkem je problematický systém, který vyplácí stamiliony "mrtvým duším" a jiným zase nechce dát nic.

První skupinou jsou nebožtíci, které úřady stále evidují jako živé a nadále jim posílají peníze. Miliony dolarů se tak hromadí na účtech, které už nikomu nepatří, další miliony utratí pozůstalí. Nedávno byl zaznamenán případ, kdy syn pobíral podporu vyplácenou jeho zesnulému otci po 26 let.

Druhou skupinou jsou žijící Američané, které systém považuje za mrtvé. Každý měsíc jich přibude asi 750. A jakmile se na seznam mrtvých jednou dostanete, je těžké se z něj dostat, upozorňuje The Washington Post.

Osmasedmdesátiletý Leonard Cleveland z Utahu se letos v létě obrátil na tamní kancelář Social Security Administration (SSA, Správa sociálního zabezpečení) s tím, že chce být z databáze vymazán. Úřednice po něm chtěla, aby na kus papíru napsal "Jsem živý". Nepomohlo to a tak se za nějaký čas se vrátil. Tentokrát musel napsat: "Jsem živý a předložil jsem řidičský průkaz". Nepomohlo ani to. Ubohého muže nakonec pomohl "oživit" až jeho kongresman.

"Nebudete tomu věřit, ale jste mrtvá," uslyšela zase jednašedesátiletá Patricia Jenningsová z Kansasu od své učetní, když jí pomáhala s daňovým přiznáním. Ukázalo se, že úřady ji "pohřbily" už v roce 1990. Jenningsová má dokonce podezření, proč se to stalo. Před lety se prý s jednou pracovnicí SSA pohádala po telefonu a byrokratka ji pak za trest označila za mrtvou.

Příčinou všeho ale není jen nedbalost (většina chyb jsou prý překlepy) či pomstychtivost úředníků. Hlavním problémem je to, že evidovat mrtvé vlastně nebylo na federální úrovni nikdy ničím úkolem.

Nebožtíky na federální úrovni registruje Social Security Administration (Správa sociálního zabezpečení).SSA zaznamenává úmrtí osob do své databáze. Každý den ji poskytují nové údaje příbuzní, pohřební ústavy a ostatní státní agentury. Celkem uchovává 90 milionů záznamů. Některé jsou ale prostě chybné.

"Jsme kritizováni, že naše záznamy jsou nepřesné," říká Marianna LaCanforaová, která má v SSA správu seznamů na starosti. "Faktem ale je, že nikdy nebylo cílem, aby byly stoprocentně přesné," upozorňuje.

SSA totiž seznam používá jen pro své potřeby  - aby neposílala peníze lidem, kteří už nežijí. Pokud ale zemře člověk, kterému agentura nic nevyplácela (protože byl třeba příliš mladý nebo neměl na podporu nárok z jiného důvodu), nikdo neověřuje, jestli jsou údaje v pořádku. Záznam se nicméně objeví v registru, se kterým pak pracují další úřady. Nikdo neví, kolik záznamů je chybných.

V USA přitom každý rok zemře 2,5 milionu lidí. Přesto, že úředníci tvrdí, že naprostá většina informací je pravdivá, podle auditů prováděných od roku 2008 bylo mrtvým lidem posláno 700 milionů dolarů (13,4 miliard korun).

Pro kritiky vlády se jedná o jeden z nejnápadnějších způsobů plýtvání. K přetrvávání současného stavu nicméně pomáhá i to, že na vládu v tomto ohledu netlačí žádné zájmové skupiny - mrtví nelobbují.

Podle Steva Ellise z organizace Taxpayers for Common Sense (Daňoví poplatníci za zdravý rozum) se prý promrhá málo peněz na to, aby se problém stal politickým tématem. "Není to dost na to, aby se lidé spojili dohromady," konstatuje.

Social Security Administration byla zřízena na základě Social Security Act podepsaného prezidentem Rooseveltem v roce 1935.Problém se přitom netýká jen sociální podpory. Zasahuje i jinam. Na základě dat shromážděných SSA se rozhoduje o oprávněnosti osob zúčastnit se voleb nebo pracovat v USA. Před časem vyšlo najevo, že minimálně sto lidí se "schovalo" za cizí identitu právě proto, aby získalo práci.

Social Security Administration byla založena v roce 1935 jako součást tzv. Nového údělu tehdejšího prezidenta Roosevelta. Z jejích prostředků jsou vypláceny důchody či podpora handicapovaným a pozůstalým. Podle odhadů udržují příjmy od SSA 20 procent Američanů nad hranicí chudoby.

Další významné federální programy, které používají mnohdy chybná data, jsou například Medicare a Medicaid, spuštěné prezidentem Lyndonem Johnsonem v půli 60. let. Medicare poskytuje zdravotní pojištění osobám starším 65 let a handicapovaným, Medicaid je pak zdravotním programem pro rodiny a osoby s nízkými příjmy.

Autor: - bro -Foto: ČTK , archiv , Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ