Generál John Kelly samozřejmě jen žertoval, když při ceremoniálu na Akademii americké pobřežní stráže předal prezidentovi Donaldu Trumpovi šavli a vybídl ho, aby ji použil na novináře. Teď však nový personální šéf Bílého domu Kelly bude sám potřebovat účinné zbraně - ne až tak, aby dostal pod kontrolu vzpurné novináře, ale aby mezi zaměstnanci Bílého domu zavedl kázeň, píše list The Washington Post.
Zatím to vypadá dobře. Kelly propustil prostořekého Anthonyho Scaramucciho z funkce šéfa komunikace a neprojevil ani zájem ponechat v Bílém domě Trumpova mluvčího Seana Spicera, který nedávno rezignoval. Údajně také nedovoluje personálu západního křídla Bílého domu vstupovat do Oválné pracovny se zprávami, jejichž účelem je prezidenta rozběsnit a přimět ho přidat další vzkaz na twitter.
Stručně řečeno Kelly si nebere servítky - jak poznamenal Seth Meyers, moderátor pořadu Late Night, poté, co Trump předpověděl, že pod Kellyho vedením zavládne v Bílém domě "pohoda". "John Kelly nevypadá jako člověk, který přináší pohodu," podotkl Meyers.
Dokáže ale tento generál zvládnout i nejtěžší úkol ze všech - prodrat se houštinou lží, které Trumpův Bílý dům produkuje? I když nastolíte jakkoli přísnou disciplínu a efektivitu, neuspějete, pokud nebudete moci vycházet z reality, počínaje těmi nejvyššími místy.
Vyhlídky v tomto ohledu nejsou právě radostné. The Washington Post vytrvale zaznamenává prezidentovy odchylky od pravdy. Před několika měsíci list The New York Times sestavil dlouhatánský seznam lží, které Trump vyřkl od nástupu do úřadu, a uvedl k tomu:
"Žádný americký prezident nestrávil tolik času vykládáním lží. Každý prezident někdy skrýval pravdu nebo vyřkl nehoráznou lež. Ale žádný jiný prezident - ani strana - se nechovali tak, jak se chová Trump. Ten se snaží vytvořit atmosféru, kdy na realitě nezáleží."
Zatímco Kelly nyní, pod prezidentovým dohledem, hledá nového šéfa komunikace, který by nahradil Scaramucciho, problém týkající se pravdy je čím dál naléhavější. Jak si lze udržet důvěryhodnost a bezúhonnost, když se váš šéf pohybuje na poli smyšlenek?
Spicer koneckonců zaznamenal děsivý nástup do úřadu, když hned první den v roli tiskového mluvčího hájil prezidentovy snadno prokazatelné lži o množství lidí sledujících v ulicích jeho inauguraci.
Není jasné, jak by si s tím poradil Scaramucci, ale jeho první komentáře ve funkci nesvědčily v jeho prospěch, když se vyhnul otázce týkající se nepravdivých prohlášení Trumpa k tvrzení o volebních podvodech. "Pokud to říká prezident, tak na tom musí být něco pravdy," konstatoval.
Scaramucci při nástupu do funkce také sliboval zlepšení vztahů s novináři. Tyto naděje ale měly rychlý konec, když vyzval, aby dostala větší prostor jedna ze skalních obhájkyň Trumpa, která na sebe již dříve upozornila hlásáním očividných nepravd.
"Využívejme více Kellyanne Conwayovou," apeloval Scaramucci. "Ona je dlouhodobě nejefektivnější prezidentovou mluvčí a přímo se podílela na jeho historickém volebním vítězství," dodal.
Vzpomínáte si na epizodu s "alternativními fakty"? Byla to právě Conwayová, kdo bránil prezidentovy výroky o množství lidí v ulicích na jeho inauguraci a neustoupil ani pod tíhou reality.
A nepravdivá prohlášení nemají konce. Před pár dny Trump tvrdil, že mu telefonoval vedoucí amerických skautů a také mexický prezident a že si od nich vyslechl slova chvály.
Trumpova nová mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová přiznala, že se takové telefonáty neuskutečnily, za lži ale Trumpova prohlášení neoznačila. "Neřekla bych, že šlo o lži. To je hodně troufalé obvinění," řekla.
Kelly je nicméně osobnost, se kterou se musí počítat. Jak napsal The Washington Post minulý týden, Kelly možná přesvědčil prezidenta, že není třeba stavět zeď na hranici s Mexikem, zatelefonoval Jamesi Comeymu poté, co ho Trump odvolal z čela FBI, aby vyjádřil zklamání, a podal vstřícnou ruku prominentním demokratům při přípravě na boj o daňové politice.
Kelly může být největší Trumpovou nadějí na záchranu Bílého domu před naprostým chaosem. Součástí této záchrany ale musí být pravda.