Zkouška <span>obranného štítu</span>: USA úspěšně sestřelily raketu

Zahraničí
29. 9. 2007 18:40
bez popisku 24279
bez popisku 24279

Spojené státy v pátek provedly úspěšný test v rámci budování protiraketového štítu. Jak informovala agentura AP s odvoláním na Pentagon, střela zničila nad Tichým oceánem zkušební raketu dlouhého doletu, když zasáhla přímo její hlavici.

Obranná střela byla odpálena z letecké základny ve Vandenbergu v Kalifornii 17 minut poté, co z ostrova Kodiak u Aljašky odstartovala raketa určená k sestřelení.

Podle mluvčího americké Agentury pro raketovou obranu Richarda Lehnera šlo o šestý úspěšný pokus z celkem deseti testů uskutečněných od roku 1999. Současný test, jehož provedení stálo 85 milionů dolarů, přichází po neúspěšném květnovém pokusu. Tehdy raketa, která se měla stát terčem protiraketové obrany, zamířila nesprávným směrem a skončila v Tichém oceánu.

Zkouška protiraketového štítu vzbuzuje rostoucí pozornost u spojenců USA i v souvislosti s plánovaným umístěním základny se stejným obranným zaměřením v České republice a Polsku.

Podle zástupce českého velvyslance v USA Jaroslava Kurfürsta, který test sledoval spolu se zástupci dalších států v operačním středisku ve Washingtonu, zkouška prověřovala několik částí protiraketového systému - motor střely, její koncovou část, která nárazem ničí útočnou raketu, a radar včasného varování v Kalifornii, podobný tomu, který Američané chtějí postavit v Brdech. Všechny testované části zafungovaly velmi dobře, řekl Kurfürst.

Kritici testovací strategie Agentury pro raketovou obranu (MDA) poukazují na to, že ani úspěšně zakončené pokusy nic nedokazují, protože jsou pečlivě připravené. Ve skutečnosti by nepřítel nejspíš použil různé matoucí taktiky, což by mohlo účinnost americké protiraketové obrany výrazně snížit.

"Znovu nebyla použita žádná protiopatření či pasti, takže jde o jeden z nejprostších, nejjednodušších testů, jaké byly provedeny," řekl agentuře Reuters Philip Coyle, který v období Clintonovy administrativy působil jako vedoucí oddělení testování zbraní v Pentagonu.

Kurfürst řekl, že na podobnou námitku mu jeden z hlavních inženýrů MDA odpověděl, že pasti a kamufláže budou součástí dalších zkoušek. "Architektura testování se vyvíjí," řekl s odvoláním na americké experty.

Každý test je z velké části zaranžovaný, připustil. Nicméně technické schopnosti systému jsou podle něho zjevné. Cosi jako zinscenování zkoušky hlavní inženýr prý odmítl. "Útok simuluje standardní mezikontinentální raketa vyřazená z odstrašujícího potenciálu USA, není to simulace dvou magnetů, které by se měly nevyhnutelně trefit," řekl diplomat.

Podle jeho informací nebyl páteční test nejjednodušší, ale naopak nejsložitější. Byl proveden za dobrého počasí, což ovšem na let střely nemá údajně vliv. Pokusy se zpravidla provádějí za dobrých podmínek proto, aby měřicí a kontrolní přístroje mohly sesbírat maximum dat.

Test jako ten páteční je také podle Kurfürsta daleko dražší než případná reálná situace. Nejen proto, že se musejí přičíst náklady na raketu, která simuluje útok, ale i kvůli náročnému měření a vyhodnocování údajů.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ