Poslední ze slavné americké politické dynastie se rozhodl odejít z Kongresu. Patricka Kennedyho ve 42 letech politická aréna unavila.
Rozvětvený klan amerických Kennedyů je ve špičkové politice západních parlamentních demokracií vzácností - pochopitelně kromě domácí republikánské konkurence jménem Bush. S jistou výjimkou v Řecku, kde se u moci střídají příslušníci a přátelé rodin Karamanliů a Papandreů.
Otec současného premiéra Jorga Papandreu Andreas založil Panhellénské socialistické hnutí (PASOK) v září 1974 a byl několikrát předsedou vlády. Podobně stejnojmenný strýc loni poraženého vůdce Nové demokracie (ND) Konstantinos Karamalis: stranu založil v říjnu 1974 a byl předsedou vlády i prezidentem.
Opatrní Evropané
Jinde v Evropě lidé obvykle zpozorní, když uslyší, že se do politiky hrne syn toho a toho. Loni koncem roku měli poprask ve Francii, když se o místo v dozorčí radě jisté vlivné pařížské firmy spravující významné městské nemovitosti ucházel třiadvacetiletý syn prezidenta republiky Nicolase Sarkozyho a student Jean.
Odpor veřejnosti byl značný a otec mu to vymluvil. Nicméně je už starostou v bohaté obci Neuilly-sur-Seine.
Naopak děti italského premiéra Silvia Berlusconiho se do politiky necpou, ale řídí rodinný mediální koncern.
Indičtí Kennedyové
Velevlivný je v největší demokracii světa Indii klan Nehrú-Gándhí. Vraždy v rodině je připodobňují ke Kennedyovcům. Jejich politika je spojena s vládním Indickým národním kongresem (INC) a tři rodinní příslušníci byli premiéry a čtvrtý se nároku vzdal, ačkoli vyhrál volby.
Džaváharlál Nehrú byl prvním předsedou vlády nezávislé Indie (1947-1964). Jeho dcera Indíra Gándhíová byla dvakrát premiérkou a zavražděna byla roku 1984. Její syn Radžív Gándhí byl jejím nástupcem v úřadu. Roku 1991 byl rovněž zavražděn.
Jeho italská manželka Sonja Gándhíová (63) převzala vedení partaje, roku 2004 vyhrála volby, ale odmítla premiérské křeslo, neboť se obávala, že ji většina Indů bude brát za cizinku. Od roku 1998 je však předsedkyní INC.
Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaikeová byla premiérkou cejlonských a srílanských socialistických vlád v letech 1960-1965 a 1970-1977. Roku 1994 ji jako osmdesátiletou povolala do premiérského úřadu její dcera Chandrika Bandaranaike-Kumaratungaová, která se právě stala prezidentkou republiky.
Matka Sirimavo podala v srpnu 2000 do rukou své dcery rezignaci a dva měsíce na to zemřela. Srí Lanka se stala prvním státním útvarem planety s demokratickým zřízením, v němž se staly ženy "dědičně", z matky na dceru, hlavami státu, když předtím byly předsedkyněmi vlád.
Dobrý otec, podivný syn |
Kuriózní situaci kolem "prezidentských" rodin mají v Kostarice, jediné zemi Latinské Ameriky bez armády. Soudy tam honí tři hlavy státu najednou. Otcové dvou z nich byli prezidenty. Rafael Ángel Calderón Fournier (60; v úřadu 1990-1994) dostal začátkem září v první instanci pětiletý trest za to, že po skončení svého úřadování přijal úplatek osmi milionů dolarů od finské firmy Medko Medical nabízející státnímu resortu zdravotnické přístroje v hodnotě čtyřiceti milionů. Politik pak oznámil, že bude znovu kandidovat. Dva jeho nástupci jsou vyšetřováni za to, že brali peníze od francouzského koncernu Alcatel. Miguel Ángel Rodríguez (v úřadu v letech 1998-2002), čeká na proces. Jeho předchůdce José María Figueres (1994-1998) utekl před spravedlností do Ženevy. Jeho otec José Figueres Ferrer byl nájemcem presidentského paláce třikrát a kostarická media ho zvolila "mužem 20. století". |
Americké superklany
Slávu rodiny amerických katolických Irů založil obchodník s kořalkou Patrick Kennedy (zemřel roku 1929) a jeho syn Joseph Kennedy (zemřel roku 1969), velmi úspěšný podnikatel na burze a diplomat.
Republikáni mají rovněž svou "presidentskou" dynastii, která v mnohých ohledech dosáhla vyšších met v americké a globální politice.
Zakladatel rodu James Smith Bush (zemřel roku 1889) byl kazatelem, ale jeho podnikavý syn Prescott (zemřel 1972) byl v letech 1952-1963 senátorem za Connecticut.
Jeho syn George W. Bush (85) podnikal, v letech 1976-1977 byl šéfem CIA (proto Rusové hájívají Putinovo prezidentství slovy "vždyť Američané také měli prezidentem šéfa tajné služby"), v letech 1981-1989 byl Reaganovým viceprezidentem a nakonec 41. prezidentem Spojených států (1989-1993).
Dva z jeho čtyř synů zůstali ve světě podnikání, dva to dotáhli v politice hodně vysoko. Mladší John Ellis "Jeb" Bush (57) byl v letech 1999-2007 guvernérem státu Florida. Jeho starší bratr George W. (63) byl v letech 1995-2000 guvernérem Texasu a v letech 2001-2009 prezidentem Spojených států.
Tolik "medailí" demokraté nemají. Škoda, že Arnold Schwarzenegger, odcházející republikánský guvernér Kalifornie, nedostane příležitost ucházet se o podnájem v Bílém domě (nenarodil se v Americe, jak praví zákonná podmínka). Je totiž manželem Marie Shriverové, dcery Eunice Kennedy-Shriverové, sestry prezidenta Kennedyho.
Štajerácká svalovec by tak byl symbolickým spojovacím článkem mezi oběma americkými superklany.
Foto: Profimedia a ČTK/AP