Kalifornský manažer bez práce přišel o peníze, a tak vyvraždil svou rodinu a nakonec obrátil zbraň i proti sobě. Devadesátiletá vdova z Ohia se střelila do hrudníku poté, co jí exekutoři přijeli zabavit dům, v němž bydlela 38 let. Úřady napříč USA se začínají obávat, že ekonomická krize v USA vyprovokuje další lidi k násilným činům. Proto Američany vyzývají, aby vyhledali pomoc včas.
Linky důvěry při psychiatrických zařízeních jsou stále obsazené, vzrůstá poptávka po poradenství a plné ruce práce mají také organizace, které poskytují dočasné útočiště pro oběti domácího násilí, píše zpravodajská stanice CNN.
"Hodně lidí mi říkalo, že to, co se teď děje, jim nejvíc připomíná událostí po 11. září (2001)," říká Ann Maloneeová, vikářka v kostele Trinity Church na newyorském Manhattanu. "Mají pocit, že jim ujíždí půda pod nohama," dodává.
Mnozí Američané volají na linky důvěry, které mají pomáhat lidem uvažujícím o sebevraždě. Například charitativní organizace Newyorští samaritáni hlásí oproti minulému roku šestnáctiprocentní nárůst počtu telefonických hovorů na tuto linku.
"Mnoho lidí nám říká, že ztrácejí všechno. Přicházejí o své domy, je na ně uvalena exekuce, přišli o zaměstnání," říká Virginia Cervasiová, ředitelka krizového centra ve floridském okrsku Lee County.
Počet zoufalých činů stále narůstá. Minulý týden zastřelil v Los Angeles bývalý manažer Karthik Rajaram svou ženu, tři syny a tchyni. Zanechal za sebou dopis na rozloučenou, v němž uvedl, že měl finanční problémy a že původně zamýšlel spáchat jen sebevraždu. Nakonec se prý rozhodl zabít celou rodinu, protože to je prý důstojnější.
Po této tragédii začaly úřady v Los Angeles vyzývat obyvatele metropole, aby vyhledali pomoc, pokud trpí následkem finanční krize psychickými problémy. Uvedly, že se obzvlášť obávají toho, že lidé se mohou násilnými činy druhých nechat "inspirovat". "Šlo o dokonalou americkou rodinu, která byla úplně zničena, zjevně protože ten muž byl uvězněn ve svém zoufalství," řekl zástupce losangeleské policie Michael Moore. "Je obrovsky důležité dát najevo a veřejně říct, že prožíváme hodně těžké časy," dodal.
A případ v Los Angeles není ojedinělý. V Tennessee si nedávno vzala život sedmapadesátiletá Pamela Rossová, která s manželem nebyla schopna splácet hypotéku. Žena se zastřelila v momentě, kdy jim úředníci přijeli předat příkaz k vyklizení domu.
"Finanční krize narůstá často do té míry, že dotyčná osoba má pocit, že už nemůže dál. Dojde k názoru, že je lepší, aby celá její rodina zemřela, než aby její členové byli ponecháni bez financí," říká ředitelka washingtonského střediska pro předcházení násilí Kristen Randová.
Podle houstonského klinického psychologa Edwarda Charlesworthe současná krize vyvolává u lidí, kteří se nemají na koho obrátit, chronickou úzkost. "Mají pocit, že tahle společnost, v níž žijeme, by měla raději chránit jednotlivce, a ne jen korporace," podotýká Charlesworth.
Zatím není statisticky potvrzeno, že mezi současnými ekonomickými problémy země a počtem sebevražd existuje přímá souvislost. V historii ale počet sebevražd v období problémů s ekonomikou stoupal.
Carlene Balderramová z Massachusetts, jež před manželem zatajovala finanční krizi rodiny, napsala v červenci bance dopis se slovy: "Až na můj dům vyhlásíte exekuci, budu už mrtvá". Pak se zastřelila a nechala na stole doklad o životním pojištění a dopis na rozloučenou. "Napsala, že ji to převálcovalo," uvedl její manžel John Balderrama. "Teď je vidět, že neměla nikoho, s kým by o tom mohla mluvit. Mně se nesvěřila. Nevím proč. Někde přece musí existovat pomoc pro lidi s problémy. Nejde přece, aby ztratili život kvůli pitomému domu," dodává.
Foto: AP, Reuters