Prudké poryvy větru bičují New Orleans, obloha se zatáhla černými mraky a na ulice se valí shůry proudy vody... A to je oko hurikánu vzdálené ještě stovky kilometrů. Statisíce lidí z New Orleansu a jeho blízkého okolí jsou na útěku (City má 275 tisíc obyvatel) do bezpečného vnitrozemí, ale část ignoruje veškerá varování a výzvy k evakuaci.
Ulice New Orleansu jsou liduprázdné, projíždějí jimi sem a tam policejní automobily, procházejí hlídky. Zdání však klame. Většina obyvatel je sice pryč, ale tisíce jich zůstaly.
Je mezi nimi mnoho těch, kteří už před třemi lety přežili řádění hurikánu Katrina, tehdy ve městě zahynulo na 1800 lidí. Ani teď se nenechají všemi možnými varovnými a dramatickými apely vyvést z "klidu".
"Zatáhnu ve svém podniku rolety, ale jedno okno nechám otevřené," říká rozvážně novinářům Jack Bosma ze čtvrti Garden District. V neděli večer pak svým hostům-sousedům servíruje gumbo, což oblíbená směsice z mořských plodů připomínající hustou polévku.
V tu dobu město zasahují první výběžky hurikánu Gustav.
O kus dál, v baru Johny White's Bar na proslulé Bourboun Street ve Francouzské čtvrti, sedí zhruba tucet hostů. Slaví a popíjejí, jako kdyby nikdy neměl přijít zítřek - a s ním tropická smršť.
Provozovatelé baru odmítli zavřít podnik už před třemi roky při řádění Katriny, takže teď svým způsobem pokračují v započaté tradici. "Všichni hosté měli dobrou náladu, jako při karnevalu," bilancuje na konci směny číšnice.
Dveře otevřené možným zákazníkům má i nedaleký striptýzový klub nesoucí jméno Larryho Flynta, zakladatele Hustleru, třebaže kolem tyčí se nekroutí žádné obnažené krásky. "Chci lidem ukázat, že nenastal žádný konec světa, jak mnozí říkají," argumentuje manažer strip baru.
Nad podobnými výroky kroutí hlavou louisianský viceguvernér Mitch Landrieu: "Problém je, že někteří lidé prostě zjevně neposlouchají varování, nebo poslouchají, ale přesto zůstávají." Jedno podle něj musí být jasné: "Je to velmi špatný nápad, zůstat doma."
Před "bouří století" přikázal nucenou evakuaci neworleanský starosta Ray Nagin. Do neděle večer ho uposlechlo a město opustilo 327 tisíc lidí, oznámil starostův úřad.
Tisíce obyvatel se však rozhodly zůstat. "Procházejí se venku se psy a nemají v úmyslu odejít," říká Nagin. Tvrdí, že jsou to většinou zámožní lidé. "Mají generátory, zabezpečení, střelné zbraně."
Obchody se zbraněmi hlásí návaly zákazníků, protože mnozí z nich se zjevně chtějí vyzbrojit proti bezvládí a nezákonnosti, které zavládly roku 2005 při hurikánu Katrina. Zločinci tehdy vraždili a rabovali, o pořádek a bezpečí na ulicích se nikdo nestaral.
Podle louisianského guvernéra Bobbyho Jindala zůstalo v New Orleansu méně než deset tisíc obyvatel.
Ne všichni tak činí úplně dobrovolně. Jeremiah O'Farrell, kuchař z jedné neworleanské kavárny, která měla v neděli večer ještě stále otevřeno, televizi CNN řekl: "Kdybych se sebral a odešel, pravděpodobně bych ztratil práci. Taky nevím, kam bych měl jít.
Foto: AP, Reuters a profimedia.cz