Annan zděšen masakrem, Rusko proti odstoupení Assada

Zahraničí
29. 5. 2012 06:26
Kofi Annan na tiskové konferenci po příletu do Damašku.
Kofi Annan na tiskové konferenci po příletu do Damašku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělní kritizoval státy, které spojují řešení syrské krize s odstoupením prezidenta Bašára Asada. Podle Moskvy musí být k zastavení násilí přinuceny obě strany konfliktu. Francie a Velká Británie se dohodly na společném snažení zvyšovat mezinárodní tlaku na Asada. Osobně se k řešení krize pokusí přispět zvláštní zmocněnec Ligy arabských států a OSN Kofi Annan, který v pondělí  dorazil do Damašku. Po příletu vyjádřil zděšení nad masakrem v Húlá a vyzval všechny v Sýrii ke složení zbraní. K ukončení násilností v Sýrii znovu vyzval papež Benedikt XVI.

"Jsem osobně šokován a zděšen tragickým incidentem v Húlá, který stál tolik životů dětí, žen a mužů," citovala agentura AP Annanovo prohlášení k pátečnímu masakru, při němž bylo zabito nejméně 108 lidí. Annan, který by měl v úterý jednat s Asadem, vyzval všechny strany konfliktu k ukončení krveprolévání a zdůraznil, že tato výzva "není adresována jen vládě, nýbrž každému jedinci se zbraní v ruce".

Rada bezpečnosti OSN v pondělí masakr v Húlá odsoudila, šlo podle ní o střelbu vládních tanků a dělostřelectva na obytnou čtvrť. Damašek vinu popírá a Rusko se staví na jeho stranu zdůrazňováním toho, že mnoho osob bylo zabito z těsné blízkosti, nikoli palbou z těžkých zbraní, což verzi o vině armády odporuje.


Syrská vláda v v pondělí v dopise RB OSN zveřejněném ve státních médiích obvinila z masakru v Húlá islamistické ozbrojence. Syrští vojáci se podle ní střetli v Húlá se stovkami "ozbrojenců z teroristických skupin", kteří vstoupili do města "s cílem zabíjet". "Ani jediný tank nevjel do dané oblasti a syrská armáda byla v postavení sebeobrany, přičemž zachovávala maximální sebekontrolu, a cokoliv jiného než toto jsou čisté lži," citovala z ministerského listu agentura Reuters.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi podle agentury AFP uvedl, že "masakr vyvolal bolest a hluboké znepokojení" Benedikta XVI. Hlava katolické církve dnes také vyzvala mezinárodní společenství, aby při řešení syrské krize prostřednictvím dialogu a smíření "nešetřilo úsilím". 

Zvyšování tlaku

Sergej Lavrov.Francouzský prezident François Hollande a britský premiér David Cameron se při pondělní  schůzce dohodli, že budou spolupracovat na zvyšování mezinárodního tlaku na Asada. Potvrdili také, že se příští konference skupiny Přátelé syrského lidu bude konat v Paříži, uvedl úřad francouzského prezidenta v prohlášení, z něhož citovala agentura AFP.

Lavrov po setkání s britským protějškem Williamem Haguem řekl, že není pochyb o tom, že podíl na současné situaci v Sýrii mají obě strany. Zdůraznil, že Moskva není na straně Asada, nýbrž Annanova mírového plánu. "Je třeba, aby vnější hráči hráli tutéž hru, zaměřenou na Annanův plán, nikoli na změnu vlády. Ukončit násilí je důležitější než se starat o to, kdo je v Sýrii u moci," řekl.

Italský ministr zahraničí Giulio Terzi uvedl, že Itálie je připravena podílet se na humanitárních koridorech, které pomohou ukončit syrské masakry. "Nelze přihlížet brutálnímu zabíjení dětí. Je třeba něco udělat," řekl v rozhovoru pro deník La Stampa. Podle něj je ale rozhodující, jaký postoj zaujmou Rusko a Čína, tedy odpůrci jakýchkoli sankcí proti Damašku.


Násilnosti pokračovaly

Podle pondělních zpráv násilnosti pokračovaly v Halabu a v oblasti Homsu a v Hamá. Nedělní boje si vyžádaly na 90 mrtvých. Při ostřelování Hamá zahynulo podle opozice v uplynulých 24 hodinách nejméně 41 osob.

K volání po zastavení krveprolévání v Sýrii se v pondělí připojilo také egyptské Muslimské bratrstvo. Jeho mluvčí Mahmúd Ghuzlan vyzval vlády a "občany svobodného světa, aby zastavili maskary, protože mezinárodním pozorovatelům se to nepodařilo". Jakým způsobem by ale násilí mělo být zastaveno, mluvčí nesdělil.

K masakru v Húlá se vyjádřil také Írán. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Ramína Mehmanparasta jsou za vraždami teroristé a zahraniční vlivy. Jejich útoky na "odolný syrský národ" jsou prý odsouzeny k nezdaru.

Poprvé na dění v Sýrii reagoval Izrael, který se zatím držel stranou. Mluvčí ministerstva zahraničí Jigal Palmor řekl, že to nemá nic společného s kritikou, podle níž Izrael stojí za Asadem. Palmor řekl, že důvodem je mimořádnost dění v Sýrii. "Motivem naší reakce není oportunismus. Za satana nás považují stejně obě strany (syrského konfliktu)," řekl Palmor. Sýrie je s Izraelem oficiálně ve válečném stavu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ