Útok na spojence
Armády USA a Pákistánu už spolu mluví, leč krize trvá
01.12.2011 13:38
Pákistánské velení obnovilo operační spolupráci se spojeneckými armádami v Afghánistánu, přestože vztahy mezi Islámábádem a Washingtonem vážně narušil nedávný incident na afghánsko-pákistánském pomezí. Podle zprávy americké armády se nedávno americkým a pákistánským vojákům společně podařilo včas zažehnat obdobnou přeshraniční přestřelku. Přidal se však další incident, kdy vojáci NATO zabili dva Pákistánce, kteří zřejmě jen sbírali dřevo.
Při sobotním přeshraničním útoku sil NATO na kontrolní stanoviště pákistánské armády zahynulo 24 pákistánských vojáků. Pákistán proti střelbě rozhořčeně protestoval, zablokoval dodávky pro síly NATO na afghánsko-pákistánských přechodech, vyzval USA k vyklizení vojenské základny využívané ke startům bezpilotních letadel a odmítl se zúčastnit mezinárodní bezpečnostní konference o Afghánistánu.
Podle informací z velení sil NATO ale Islámábád s Aliancí komunikoval během dalšího pohraničního incidentu, k němuž došlo v úterý. Americké jednotky se dostaly pod minometnou a kulometnou palbu vedenou z pákistánské strany hranic. Střelbu opětovaly, ale zároveň navázaly kontakt s pákistánským velením ve snaze ujistit se, že v oblasti nejsou žádní pákistánští vojáci. Při incidentu nezaznamenaly síly NATO ani pákistánská armáda žádné ztráty.
Úterní přestřelka, k níž došlo v provincii Paktía, by mohla signalizovat, že obě strany už se vzpamatovaly ze sobotní tragédie v kmenovém území Mómand, prohlásil mluvčí NATO v Kábulu generál Carsten Jacobson. Islámábád příhodu nekomentoval.
Další incidenty
Jenže ve čtvrtek jednotky NATO údajně zabily dva Pákistánce v Afghánistánu, informovala agentura Reuters s odvoláním na pákistánské pohraničníky. Podle nich pocházely oběti z pákistánské provincie Balúčistán a na afghánském území, asi třicet kilometrů od hranice obou států, sbíraly dřevo. Severoatlantická aliance zatím smrt Pákistánců nekomentovala.
Bílý dům se mezitím rozhodl, že ve věci 24 mrtvých Pákistánců prezident Barack Obama nebude formálně kondolovat, jak původně chystalo americké ministerstvo zahraničí. V pondělí velvyslanec v Pákistánu informoval Bílý dům, že bude zapotřebí formální videoomluva prezidenta, aby se zabránilo zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi.
S tím však nesouhlasilo ministerstvo obrany. Uznává sice jistou míru zavinění svých vojáků, leč prý stačí, že lítost vyjádřili vysocí vládní představitelé. "Vláda Spojených států projevila svou nejhlubší soustrast se ztrátou životů, z Bílého domu, od ministryně zahraničí Clintonové i ministra obrany Panetty," prohlásil mluvčí Rady národní bezpečnosti. "Incident vyšetřujeme. Nemůžeme jeho okolnosti dál komentovat, dokud nebudeme mít výsledky," citoval jej deník New York Times.
Vztahy obou zemí se začaly zhoršovat už dříve, zvlášť kdy USA podnikly útok na skrýš Usámy bin Ládina bez vědomí Islámábádu. Jeho rozpočet ovšem dost závisí na americké pomoci, naopak USA potřebují spolupráci Pákistánu, aby se mohly stáhnout z Afghánistánu, což plánují na rok 2014. Momentálně ani jedna vláda nevypadá, že by se k té druhé stavěla přátelsky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.