Nejvlivnější z iráckých šíitských duchovních ajatolláh Alí Sistání podpořil designovaného premiéra Hajdara Abádího. Země má podle něj teď jedinečnou příležitost vyřešit politické a bezpečnostní problémy. Prezident Fuád Masúm pověřil v pondělí Abádího sestavením vlády. Podporu svému nástupci ve čtvrtek vyjádřil i dosluhující premiér Núrí Málikí, který zároveň oznámil svou rezignaci.
V zemi pokračují boje s islamistickými extremisty, kteří dobývají stále další území. Irácká armáda a kurdští bojovníci se jim v tom snaží zabránit. V minulých dnech jim pomohli rovněž Američané, kteří podnikli cílené letecké údery na pozice islamistů na severu země.
Právě do nové vlády pod vedením Hajdara Abádího se vkládají naděje, že se jí podaří ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát zastavit a zemi, kterou sužují rozpory mezi sunnity, šíity a Kurdy, sjednotit.
Podle Sistáního by měl být jednou z hlavních priorit nové vlády boj s korupcí. Irácké zákonodárce muslimský duchovní vyzval, aby využili "historické zodpovědnosti" a spolupracovali s novým premiérem Abádím na vytvoření kabinetu.
Sistání již před několika dny opětovně vyzýval Iráčany, aby se spojili proti radikálům. Kritizoval tehdy zároveň irácké politiky, když řekl, že Irák poškozují lpěním na svých funkcích. Mířil tím právě na nyní již odcházejícího premiéra Málikího, který se nejprve nechtěl vzdát moci a usiloval o získání třetího mandátu i přes odpor mnoha politiků i řadových občanů.
Pomoc z Německa
Německo vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci. Letadla vezou zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro irácké uprchlíky, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy.
Humanitární pomoc převezmou v Irbílu v iráckém Kurdistánu zástupci OSN, kteří ji rozdělí potřebným. "To je jen začátek. Pracujeme na tom, abychom jim mohli poslat další pomoc, jestliže to bude potřeba," řekla novinářům přítomným na letecké základně Hohn ministryně obrany Ursula von der Leyenová.
Jak německá ministryně tento týden prohlásila, Německo plánuje poslat do Iráku i "nebojovou" pomoc, tedy automobily, přístroje pro noční vidění či detektory bomb. V rozhovoru, který dnes vyšel v deníku Bild, uvedla, že "zbraně již posílají jiné země, my nyní zjišťujeme, jaké jiné vojenské vybavení bychom mohli zaslat."
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes oznámil, že o víkendu dorazí přímo do Iráku, aby zjistil, jak mohou kurdským bezpečnostním složkám nejvíce pomoci. "Irák čelí katastrofě. Miliony lidí musely opustit své domovy. Na severu jsou pronásledováni a vražděni jezídové a křesťané," prohlásil Steinmeier. Právě proto musí podle něj i Evropané místní jednotky podpořit. Vodu a jídlo již uprchlíkům na severu Iráku poskytly Spojené státy.
OSN ve čtvrtek označila situaci v Iráku za stav nouze, což je označení pro nejvyšší stupeň humanitární krize. Organizace odhaduje, že kvůli bojům muselo od června opustit své domovy na 1,5 milionu Iráčanů. Nejvyšší stupeň humanitární krize podle OSN nyní platí kromě Iráku jen v Sýrii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice.