Izraelský ministr obrany pohrozil radikálům z palestinského hnutí Hamas, kteří vládnou Pásmu Gazy, a šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse označil za neschopného vůdce. Ministr Avigdor Lieberman to uvedl v rozhovoru pro hlavní palestinský deník Al-Kuds. Postoje ultranacionalisty Liebermana jsou známé, je ale neobvyklé, aby s ním rozhovor dělala palestinská média. Interview pro deník Al-Kuds navíc přišel v době, kdy mezi Palestinci a Izraelci panuje zvýšené napětí.
Podle Liebermana není Abbás schopný uzavřít mírovou dohodou s Izraelem. "Tato dohoda potřebuje někoho jiného. Někoho, kdo dokáže přijímat těžká rozhodnutí," dodal izraelský ministr. Lieberman vyvolal kontroverze již v minulosti svými prohlášeními na adresu Palestinců a rovněž arabské menšiny žijící v Izraeli. Svými nejnovějšími slovy Palestince opět pobouřil. Palestinské ministerstvo informací rovněž kritizovalo autora rozhovoru, že vůbec "dal prostor vrahovi Liebermanovi".
Izraelský ministr varoval Hamas před vyvoláním dalších střetů s židovským státem. "Jestliže zahájí válku s Izraelem, tato válka bude pro ně tou poslední, totálně je zničíme," řekl Lieberman v celostránkovém interview. Od roku 2007, kdy Hamas převzal moc v Pásmu Gazy, bojoval s Izraelem již ve třech válkách. Naposledy v roce 2014 během takzvané letní padesátidenní války. Od té doby je příměří z velké části dodržováno. Čas od času radikálové vypálí raketu směrem na Izrael, Izraelci na to odpovídají cílenými nálety.
Abbás je neschopný, pobouřil izraelský ministr Palestince
Zahraničí
24. 10. 2016 17:38
Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.