Aby ušetřili za nájem a elektřinu, tak přespávají u McDonald's

Zahraničí
6. 8. 2018 20:06
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Hongkongu se rozmáhá nový, neobvyklý styl bydlení: takzvaní McUprchlíci přespávají v prodejnách McDonald's, které mají otevřeno nonstop. Během posledních pěti let jejich počet stoupl až šestkrát, jak vypovídá nové studie. Zdaleka ne všichni jsou přitom bezdomovci. Zprávu přinesl server CNN.

Studie neziskové organizace Junior Chamber International (JCI) Tai Ping Shan napočítala 334 lidí, kteří ve fastoodových řetězcích přespávali během letošního června a července. Jde o výrazný nárůst oproti roku 2013, kdy bylo zjištěno jen 57 přespávajících.

Výzkumníci navštívili v Hongkongu celkem 110 poboček McDonald's, které mají otevřeno 24 hodin denně, a kromě vysokého počtu přespávajících zjistili také další zajímavý fakt: více než 70 procent z nich nejsou bezdomovci.

Klimatizované prostředí, levné jídlo, wif-fi zdarma, čisté záchody a pohodlné sedačky. To jsou hlavní důvody toho, proč někteří obyvatelé Hongkongu, jejichž socioekonomická situace není nejlepší, přespávají u McDonald's místo toho, aby platili drahé výdaje za elektřinu nebo příplatky za spuštění klimatizace ve svém vlastním domě.

Tito lidé přitom mají práci na poloviční nebo dokonce plný úvazek. "Mají, kde spát, ale domů se prostě nevrací," potvrzuje pro CNN Jennifer Hungová, vedoucí studie.

Analytická společnost Demographia provedla v Hongkongu v roce 2017 studii, která ukázala, že tamní obyvatelé mají jedny z nejhorších podmínek, co se týče výdajů na bydlení. Ceny z roku 1997 tam vzrostly z průměrných 770 dolarů (17 tisíc korun) za metr čtvereční na více než 1700 dolarů (skoro 38 tisíc korun).

Ilustrační foto.

Není to jen o penězích

Svůj podíl na tom ale mají i jiné faktory než jen finanční situace. Mladík pracující na stavbách má složitý vztah s rodiči, a tak raději přespává jinde. Pětapadesátiletá žena volí tutéž možnost, protože má doma násilnického manžela.

Jiní zase přespávají u McDonald's, neboť se doma cítí příliš sami. V provozovnách řetězce se aspoň dají do řeči s dalšími přespávajícími, jak se dozvěděla v rámci studie Hungová. "Zjistili jsme, že tihle lidé nejsou jen chudí, co se týče jejich finanční situace, ale jsou na tom také bídně duševně a celkově vedou plytký, bezvýznamný život." 

JCI tak doporučila vládě několik kroků k nápravě: vyšší náklady na organizaci v oblasti sociální péče, vyšší počet sociálních pracovníků a vedení oficiálních statistik ohledně těchto "přespávačů" pro lepší monitorování případných dalších budoucích trendů.

Nejdůležitější je však podle Hungové změnit celkový přístup k chování ve společnosti. "Dnes už se nebavíme s cizími lidmi, nezajímáme se o ty, co sedí vedle nás. Rádi bychom občany povzbudili k tomu, aby se začali starat o lidi kolem sebe," uzavírá vedoucí studie.

Autor: -aka- Foto: , youtube.com/South China Morning Post

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ