Afgánci se houfně vracejí z Pákistánu. Co je táhne domů?

Zahraničí
18. 10. 2016 17:00
Afghánský dětský uprchlík na předměstí pákistánského Islamabádu.
Afghánský dětský uprchlík na předměstí pákistánského Islamabádu.

Více než 350 tisíc afghánských uprchlíků od začátku letošního roku opustilo Pákistán, aby se vrátili do vlasti. A to i přesto, že tam stále zuří válka. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) očekává, že proud uprchlíků, kteří se z Pákistánu vracejí, do konce roku ještě zesílí.

Na začátku října UNHCR zaregistroval, že počet uprchlíků, kteří se z Pákistánu od ledna vrátili, překročil hranici 200 tisíc. Tento týden Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) v Afghánistánu zveřejnil aktualizované údaje, do nichž zahrnul také uprchlíky, kteří překračují hranice bez dokladů.

"Od začátku roku k dnešnímu dni se již 162 186 lidí bez dokladů a 207 236 zaregistrovaných osob vrátilo z Pákistánu do Afghánistánu," uvádí se v komuniké OCHA. Nejvíce uprchlíků, zhruba 333 tisíc, se vrátilo ve druhé polovině letošního roku.

"Na základě nynějších tendencí očekáváme, že dalších 446 tisíc uprchlíků se vrátí do konce roku," uvádí se dále v komuniké OCHA. Taková čísla vzbuzují obavy, že v Afghánistánu propukne humanitární krize. Tato země je přitom už tak zaplavena statisíci lidí, které z domovů vyhnala válka. Počet těchto vnitrostátních uprchlíků od začátku roku dosáhl 323 tisíc lidí. Jen za uplynulý týden se řady uprchlíků rozrostly o 37 tisíc Afghánců, kteří prchli ze svých domovů kvůli zesílení bojů na severu a jihu země.

Masivní odchod uprchlíků by měl dopady i na Pákistán, který od dob sovětské invaze v roce 1979 přijal miliony Afghánců. Podle údajů UNHCR je nyní v zemi kolem 1,4 Afghánců zaregistrovaných jako uprchlíci, což Pákistán řadí na třetí místo na světovém žebříčku, pokud jde o počet přijatých uprchlíků. Odhaduje se, že další milion Afghánců pobývá v zemi bez dokladů.

Islámábád od roku 2009 odkládá konečný termín pro návrat uprchlíků do Afghánistánu, ale mnozí si myslí, že poslední stanovený termín, což je březen 2017, opravdu platí. Budoucnost pro uprchlíky v Pákistánu je tedy více než nejistá, a to tím spíše, že policie zvýšila tlak na cizince bez dokladů. Navíc OSN v červnu zdvojnásobila odměnu za návrat do vlasti z 200 na 400 dolarů (ze 4900 na 9800 Kč), což prudce zvýšilo počty navrátilců, přestože bezpečnostní situace v zemi zůstává špatná.

Většina uprchlíků, kteří nemají doklady, zůstává podle OCHA na východě země, poblíž hranic s Pákistánem, anebo se usazuje v již přelidněném Kábulu.

Autor: ČTK , AFPFoto: , ČTK/AP/Muhammed Muheisen

Další čtení

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Americký soud poslal bývalého kongresmana Santose na více než sedm let do vězení

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ