Afghánistánu hrozí, že se jako stát zhroutí a zdejší konflikt se přemění v zapomenutou válku. Takovou budoucnost vykreslila americká studie, již vypracovali političtí a vojenští odborníci.
„Země nyní stojí na křižovatce," citují agentury ze studie, která má být dnes oficiálně zveřejněna.
„Pokrok, jehož bylo po šesti letech mezinárodního zapojení dosaženo, je silně ohrožen rostoucím násilím, slábnoucím mezinárodním zapojením, stále naléhavějšími regionálními výzvami a chybějící důvěrou Afghánců v budoucí směřování jejich země," stojí v analýze, pod níž jsou podepsáni bývalý vyslanec při OSN Thomas Pickering a penzionovaný námořní generál James Jones.
Doporučují, aby bylo do Afghánistánu posláno více jednotek NATO a došlo ke jmenování zvláštního amerického vyslance. Afghánská politika Washingotonu má podle nich být oddělena od politiky irácké.
Jih Afghánistánu zažívá největší vlnu násilí od roku 2001, kdy Američany vedená invaze svrhla Taliban. Právě toto radikální islamistické hnutí v zemi během posledních let opět výrazně posílilo.
Demokratičtí zástupci v americkém Kongresu již delší dobu obviňují Bushovu administrativu z toho, že v Afghánistánu neuspěla při potírání terorismu a zdroje k tomu určené přesunula do Iráku.
V Afghánistánu je v současnosti v rámci NATO téměř 37 tisíc vojáků.
Foto: AP