Afghánistán truchlí za oběti útoku Talibanu na vojenskou základnu

Zahraničí
23. 4. 2017 11:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Po pátečním útoku bojovníků Talibanu na afghánskou vojenskou základnu v severní provincii Balch, který si vyžádal nejméně 140 mrtvých, vyhlásila v neděli afghánská vláda v zemi národní smutek. Chce tak "vzdát hold ctihodným a statečným muslimským vojákům, kteří se během pátečních modliteb stali mučedníky," znělo v oznámení na twitterovém účtu prezidentského paláce.

Vlajky na všech vládních budovách v zemi i na všech afghánských zastupitelských úřadech v zahraničí mají být staženy na půl žerdi, rozhodla vláda.

Při pátečním útoku na vojenskou základnu u provinčního hlavního města Mazáre Šaríf bylo podle údajů provinční vlády zabito nejméně 140 afghánských vojáků a přes 160 dalších zraněno. K útoku se přihlásilo hnutí Taliban, jehož bojovníci napadli mimo jiné mešitu na základně, kde se vojáci právě v té době shromáždili k modlitbám. Provincie Balch přitom dlouhou dobu patřila mezi ty spíše bezpečné afghánské provincie.

Afghánská armáda u brány do provinčního města Mazáre Šaríf.

V sobotu navštívil armádní základnu prezident Ašraf Ghaní. Poté svolal krizové zasedání bezpečnostní a obranné rady státu. Mluvčí prezidentského úřadu ohlásil na sobotní odpoledne tiskovou konferenci.

Zatímco truchlící rodiny pohřbívají své syny, kteří padli za oběť masakru na vojenské základně, sílí v zemí volání po důsledném vyšetření jeho okolností a "padání hlav" odpovědných osob. Zatrpklost a rozhořčení budí především počáteční zamlžování bilance obětí útoku ze strany oficiálních míst - ministerstvu obrany trvalo celých 24 hodin, než zveřejnilo údaj o "více než stovce mrtvých a zraněných" a neschopnost odpovědných činitelů a zpravodajských služeb ochránit národní ozbrojené síly dokonce i v areálu vojenské základny.

Na sociálních sítích se šíří příspěvky plné smutku a zároveň pobouření a volání po tom, aby odpovědné osoby za masakr zaplatily, "Kdo odstoupí po masakru v Mazáre? Ministr obrany, jeho náměstek nebo nějaký bezvýznamný úředníček jako obětní beránek?" ptá se na svém twitterovém účtu Badloon, politický analytik, který se angažuje v hnutích mládeže.

"Nejlepším způsobem uctění (mrtvých) je potrestat ty, kdo selhali nebo spolupracovali s nepřítelem: určití činitelé musejí odejít," žádá další.

Mnozí žádají demisi ministra obrany Abdulláha Habíbího a velitele 209. armádního sboru kvůli "zanedbání povinností".

Analytik Attíkulláh Amarchail vidí v masakru z Mazáre Šarífu především "totální fiasko zpravodajských služeb, které se opakuje a opakuje". "Čelíme gerile s bojovníky, kteří útočí v malých skupinkách a způsobují ohromné škody. Je nutné naučit se postavit jejich taktice," řekl.

Autor: ČTK , DPA, AFPFoto: ČTK , imago stock&people/Xinhua Kabul, Kamran Jebreili

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ