Afghánistán vytvoří <span>vesnické milice</span>. Jako za Sovětů

Zahraničí
19. 7. 2010 07:00
Afghánští vojáci. Část dezertuje, někteří zaútočili na kolegy z NATO.
Afghánští vojáci. Část dezertuje, někteří zaútočili na kolegy z NATO.

Voják USA při výcviku s afghánskými kolegy.S ozbrojenými vesničany má Afghánistán špatné zkušenosti z časů sovětské okupace v 80. letech minulého století. Přesto se jejich idea oživuje. Prezident Karzáí ustoupil tlaku amerického generála Petraeuse a vesnické milice schválil. Mají bojovat proti Talibanu.

Generál David Petraeus úspěšně zvládl svou první zkoušku v nové funkci vrchního velitele vojsk NATO v Afghánistánu, když se prosadil proti tamnímu prezidentovi Hamídu Karzáímu s plánem na vytvoření vesnických milic. Po dlouhých dnech odmítání a váhání se nakonec Karzáí podvolil a poměrně sporný plán minulý týden odsouhlasil.

Takzvané vesnické milice mají být vytvářeny tam, kde je povstání Talibanu nejprudší a kam se většinou afghánští vojáci a policisté raději neodvažují. V bojích NAO pod Hindúkušem to však není úplná novinka.

Generál Petraeus prosadil s vesnickými milicemi svou.Jednotky USA už podobnou taktiku vyzkoušely například v provincii Vardak, kde dávali kalašnikovy a peníze lokálním milicím, aby do vesnic a na pole nepouštěli tamní taliby.

Američané tak chtěli kopírovat kladné zkušenosti z Iráku a z programu "Sons of Irag", když v provincii Anbar vyzbrojovali (převážně) jako domobranu tamní sunnity. Dosavadní lokální pokusy s obecními milicemi dopadly ale většinou neslavně.

ČTĚTE TAKÉ: Taliban: Proč jednat s NATO, když vítězíme
                        Miliardy pomoci se rozkrádají a mizí z Afghánistánu 
                        Odstřelovačům talibů se zlepšuje muška

V Afghánistánu je to citlivé téma. Tamní obyvatelé mají ještě v živé paměti obávané milice, jež začali před třemi desítkami let mobilizovat Rusové. Jejich členové vytvářeli později soukromé ozbrojené skupiny a sehráli nehezkou roli v následné občasné válce.

Z letounů USA shazují letáky se vzkazy bojovíkům Talibanu.Dnes se afghánská vláda obává, že ozbrojení vesničané nakonec jen posílí místní warlordy a Kábulem nekontrolované milice, destabilizují zemi a budou bojovat jen za své lokální zájmy.

Také z těchto důvodů se Kábul bude snažit maximálně omezit jejich autonomii a milice podřídí přímo ministerstvu vnitra, pod které spadá policie.

Vesničtí milicionáři budou oficiálně označeni jako Místní policejní síla (Lokal Police Force, LPF).

Vesnická policie má podporovat pravidelnou polici při její ochraně obcí proti povstalcům, uvedl Karzáího mluvčí Hamíd Elmi. Ministerstvo vnitra také v každém jednotlivém případě rozhodne, jak bude LPF početná, jakou dostane finanční podporu a na jak dlouho bude zmobilizována.

O vesnické milice se už chtěli opírat i Rusové.Jednu zásadní věc, a sice zbraně, si budou ale vesničtí milicionáři obstarávat sami. Po celé zemi je ale za dlouhá desetiletí bojů ukryto tolik zbraní, že jejich získání není větším problémem.

Vytváření vesnických milic je součástí strategie USA, podle níž mají Afghánci přejímat stále větší a větší odpovědnost za rozvoj a bezpečnost své země. A to ještě dříve, než se vojska USA začnou od příštího roku zpod Hindúkuše postupně stahovat.

Od pádu Talibanu prošly výcvikem a afghánské armády a policie desítky tisíc mužů (a žen). Jejich kvalita ale až příliš často neodpovídá požadavkům, které mají splňovat.

Muž v obci Džanadár ukazuje jizvy z bojů s taliby vojákovi USA.Přibližně 30 tisíc Afghánců pracuje pro privátní bezpečnostní služby. Jsou většinou lépe vycvičeni a lépe placeni než jejich kolegové ve státní službě. Nejvíce mrtvých a zraněných má ve svých řadách afghánská policie, která je jen lehce vyzbrojena a  často bývá nasazována v odlehlých a nebezpečných oblastech.

Kdyby vesnické milice fungovaly podle přání Kábulu a jeho západních spojenců, byly by navíc výrazně levnější než policie a armáda. 

 

Foto: Wikipedia a Pentagon

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ