Afghánská drogová mafie se raduje z rekordní úrody máku

Zahraničí
10. 8. 2007 20:58
Opiové pole v Afghánistánu
Opiové pole v Afghánistánu

Opiové pole v AfghánistánuBritská vláda přiznala, že její mnohamilionové protidrogové operace v Afghánistánu jsou neúspěšné. Stalo se tak v souvislosti se zveřejněním informací o letošní rekordní afghánské sklizni máku.

Británie stojí v čele mezinárodního boje proti produkci opia v Afghánistánu. Náměstek ministerstva zahraničí, Lord Malloch-Brown, zodpovědný za oblast, vyjádřil pro britský deník The Times nad posledními výsledky své hluboké zklamání.

OSN by podle očekávání měla tento měsíc zveřejnit zprávu o rekordní úrodě máku za minulý rok. Celkem ho bylo vypěstováno 165 tisíc hektarů.

Britskou vládu zejména zahanbuje skutečnost, že nejvyšší množství opiové plodiny pochází z provincie Helmand, která zároveň hostí celkem 6 tisíc britských vojáků, kteří zde mají bojovat proti Talibanu. Jejich protidrogové aktivity ale omezují pravidla NATO, která zakazují jakékoli přímé zásahy proti plantážím s mákem.

Pro Spojené státy je totiž stále přijatelnější, když si místní lidé vydělávají pěstováním máku než kdyby pašovali zbraně nebo se nechali naverbovat k Talibanu, což se nabízí jako jediné alternativy.

Británie přitom na protidrogovou kampaň v Afghánistánu utratila 290 milionů liber. Podle zdroje z ministerstva zahraničí, který cituje deník The Times, je přitom jasné, že boj proti místní produkci drog může trvat dalších 15 až 20 let, než se ji podaří vymýtit.

Navzdory neradostné perspektivě ale zástupci britské vlády trvají na tom, že je třeba vynaložit v boji proti drogovým operacím nové úsilí. Chtějí se zaměřit na odměny pro místní vládce výměnou za likvidaci máku, alternativní plodiny pro farmáře a podporu afghánského soudního systému.

Britská vláda chce také podporovat afghánské protidrogové operace. Věří, že cestou k potírání produkce máku je nastolení bezpečnosti zejména v jižním a východním Afghánistánu, kde je drogová i bezpečnostní situace nejhorší. Spolupracovat přitom chtějí s Američany, kteří na protidrogové operace zde vynakládají celé stamiliony dolarů.  Své síly chtějí spojit navzdory zprávám o napětí, k němuž mezi jednotkami obou zemí v poslední době v oblasti dochází. Jiné východisko není.

Na snímku opiové pole v Afghánistánu.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ