Afghánská vláda a povstalci z islámského radikálního hnutí Taliban uzavřeli v sobotu příměří v odlehlé severozápadní provincii Badghís. Informoval o tom dnes mluvčí afghánského prezidenta s tím, že jde o první takovou dohodu mezi afghánskými úřady a Talibanem.
Britský ministr zahraničí David Miliband ve svém projevu v bruselském ústředí NATO prohlásil, že afghánská vláda musí využít mohutnou ofenzivu mezinárodních jednotek k usmíření s umírněnými členy Talibanu ochotnými zapojit se do politického procesu.
Zatímco fundamentalističtí velitelé Talibanu musejí být nelítostně pronásledováni, řadoví příslušníci hnutí by měli dostat možnost "opustit cestu konfrontace s vládou", zdůraznil Miliband. Afghánská vláda musí podle šéfa britské diplomacie vyvinout "politickou strategii pro usmíření s povstalci a jejich znovuzačlenění do společnosti".
ČTĚTE TAKÉ: Chystá Pentagon soukromé ochranky i pro Afghánistán?
NATO v Afghánistánu musí do roka ukázat pokrok
Pro příklad Miliband poukázal na některé bývalé členy Talibanu, kteří se zřekli násilí. "Někdejší členové Talibanu dnes sedí v parlamentu. A mulla Salám opustil koncem roku 2007 Taliban a stal se guvernérem okresu Musakála. Není důvod, proč by je stávající členové povstaleckého hnutí nemohli následovat - pokud jsou připraveni stát se součástí mírové budoucnosti a respektovat afghánskou ústavu," podotkl Miliband.
Prvním krůčkem k naplnění této vize by mohla být dohoda o příměří uzavřená v sobotu v okrese Bala Murgab v severozápadní provincii Badghís, která leží u hranice Afghánistánu s Turkmenistánem.
Model pro další regiony
"Tato dohoda je první v zemi a je modelem, který se pokusí uplatnit i další provincie a regiony," řekl afghánský prezidentský mluvčí Sijmak Hiráví, podle něhož se k dohodě o příměří dospělo po jednáních mezi místními vůdci Talibanu, kmenovými staršími a dalšími vlivnými osobnostmi.
Dohody o příměří by měly přispět ke zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu před prezidentskými volbami plánovanými na 20. srpna.
Ve zmíněné dohodě se rebelové údajně zavázali neútočit na volební kandidáty v Badghísu a dovolit jim zřídit úřady pro svou kampaň. Slíbili rovněž, že nebudou svými útoky mařit projekty zacílené na rekonstrukci této relativně klidné provincie. Taliban však dohodu zatím médiím nepotvrdil.
Násilí v Afghánistánu dosáhlo letos nejvyšší míry od svržení Talibanu americkou invazí v roce 2001. Násilnosti se dále stupňují od počátku července, kdy americké námořnictvo zahájilo rozsáhlou ofenzivu zaměřenou proti Talibanu a jeho spojencům v jižní provincii Helmand. Ve stejné provincii vede novou mohutnou ofenzivu také britská armáda.
Taliban doposud výzvy k příměří odmítal s tím, že bude pokračovat ve svém tažení, dokud všechny zahraniční síly neopustí afghánské území.
Foto: ČTK/AP, Reuters