AI: Barmská junta zabavuje pomoc obětem cyklonu
05.06.2008 14:48
Barmská vojenská junta zabavuje zahraniční humanitární pomoc pro oběti cyklonu Nargis, který se přes zemi přehnal na počátku května. Dnes to v Bangkoku prohlásil zástupce mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) Benjamin Zawacki.
Potvrdil také předchozí informace Dětského fondu OSN (UNICEF) o vyhánění přeživších z uprchlických táborů.
AI má důkazy o 40 případech, kdy vládní úředníci zkonfiskovali dodávky určené lidem v nejhůře postižené oblasti delty řeky Iravadi, uvedl Zawacki. V jednom případě bylo podle něj najednou zabaveno 48 nákladních automobilů s humanitární pomocí.
NA VIDEO SE PODÍVEJTE ZDE.
Barmská junta už dříve pohrozila, že tvrdě zakročí proti každému, kdo bude zneužívat humanitární pomoc. Podle mezinárodních organizací se nicméně na barmských tržištích veřejně obchoduje se zahraničními dary obětem katastrofy.
Zawacki také uvedl, že AI má informace o přinejmenším 30 případech, kdy vojáci vyhnali oběti cyklonu z uprchlických táborů. Armáda podle něj vyhání především ty, kteří našli úkryt ve školách a klášterech. Nutí je vrátit se do zpustošených vesnic, v nichž žili před úderem cyklonu, ty jsou však často zcela neobyvatelné.
O vyklízení uprchlických táborů informoval poprvé minulý týden UNICEF a ředitel Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci Terje Skavdal označil tuto činnost za nepřijatelnou. Podle něj je třeba ve zničených vesnicích nejprve vytvořit uspokojivé podmínky pro život, než se do nich budou moci lidé vrátit.
Od barmských břehů dnes rovněž odpluly americké válečné lodi s humanitární pomocí, kterým junta neumožnila přistát a vyložit náklad. Odjezd vojenských plavidel dále zkomplikuje záchranné práce v iravadské deltě, protože zahraniční humanitární organizace přijdou o možnost využívat 22 amerických vojenských vrtulníků k přepravě pomoci.
Cyklon Nargis se přehnal přes iravadskou deltu a největší barmské město Rangún na počátku května a podle oficiálních údajů připravil o život na 78 tisíc lidí. Téměř 56 tisíc osob se dosud pohřešuje.
Celkem bylo katastrofou postiženo na 2,5 milionu lidí, téměř k polovině z nich se ale podle humanitárních organizací vůbec nedostala pomoc. Vojenská junta teprve pod nátlakem OSN povolila koncem května zahraničním humanitárním pracovníkům vstup do země.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.