Izraelské banky napomáhají budování nelegálních židovských osad na území okupovaného západního břehu Jordánu. Nabízejí totiž finanční služby novým osadníkům a místním radám. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Izraelské banky podle ní podporují rozšiřování osad, čímž přispívají k porušování práv Palestinců.
Izraelské a zahraniční banky mohou mít vinu i v případě, že mají vlastnický podíl na domech v osadách. Vzhledem k tomu, že izraelské zákony omezují finanční obnos, který mohou developeři žádat od kupců, bývají banky přímými partnery v projektech týkajících se budování nových osad, uvádí HRW.
Izrael se zmocnil pásma Gazy, západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma za války v roce 1967. Na západním břehu Jordánu žije asi 400 tisíc izraelských osadníků a dalších 200 tisíc je ve východním Jeruzalémě, který Izrael anektoval bez souhlasu mezinárodní komunity. Z Gazy se Izrael stáhl v roce 2005.
Převážná část mezinárodního společenství označuje osady za nelegální a v rozporu s vytvořením nezávislé Palestiny. Izrael trvá na tom, že budoucnost osad musí být vyřešena v rámci mírových rozhovorů s Palestinci.
Izraelské banky na výzvu k reakci, kterou obdržely od HRW, neodpověděly. Asociace bank v Izraeli, která hlavní banky v zemi zastupuje, se ke zprávě HRW odmítla vyjádřit. HRW izraelské banky vyzvala, aby zavřely své pobočky v osadách a neposkytovaly služby napomáhající jejich budování.
Právní poradkyně Anne Herzbergová z izraelské nevládní organizace NGO Monitor uvedla, že HRW se zaměřila na izraelské banky s cílem snížit jejich atraktivitu pro investory a obvinila HRW z podpory bojkotu Izraele. Herzbergová rovněž podotkla, že šéf HRW pro Izrael a Palestinu Omar Shakir čelí deportaci, jelikož je obviněn z podpory bojkotu Izraele. Shakir vinu odmítá a kvůli rozhodnutí o vyhoštění se soudí s izraelskou vládou.