Al-Kajda hrozí Saúdské Arábii odvetou za nedávné popravy

Zahraničí
14. 1. 2016 11:40
Vůdce al-Kajdy Ajmán Zavahrí.
Vůdce al-Kajdy Ajmán Zavahrí.

Šéf mezinárodní teroristické sítě al-Kajda Ajmán Zavahrí pohrozil Saúdské Arábii útoky v odvetě za nedávnou hromadnou popravu 47 osob, z nichž mnohé byly napojeny na teroristy. O sedmiminutové zvukové nahrávce informovala monitorovací službu SITE sledující webové stránky islámských teroristů.

Ve svém projevu Zavahrí nabádá radikály k novým útokům proti království, kterému vládne rodina Saúdů. V zemi podle něj vládne "shnilý režim", který poškozuje muslimské náboženství. Vůdce al-Kajdy rovněž vyjádřil soustrast rodinám popravených extremistů.

Saúdská Arábie vězně popravila 2. ledna. Byl mezi nimi i významný saúdskoarabský šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, jenž kritizoval Rijád za údajný útlak saúdskoarabských šíitů. Jeho smrt vyvolala nové napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem a obě země přerušily vzájemné diplomatické vztahy.

Zavahrí převzal vedení al-Kajdy po smrti Usámy bin Ládina. Toho zabili příslušníci amerického speciálního komanda v Pákistánu v květnu 2011. Předpokládá se, že Zavahrí se skrývá buď v Pákistánu, nebo v Afghánistánu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Námořní pěchota USA, ilustrační foto

Jako pod ozbrojenou okupací, popsala operaci agentů starostka L. A.

Zahraničí
8. 7. 2025
ilustrační foto

Na přepadené lodi v Rudém moři zemřeli dva lidé. Útok trvá druhý den, motory nefungují

Zahraničí
8. 7. 2025
Juraj Cintula, slovenský atentátník

Dohoda o vině a trestu padá. Atentátník na Fica chtěl příliš nízký trest

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ