Reakce
Al-Kajda těží z chaosu v Jemenu, přiznaly Spojené státy
08.04.2015 11:30 Aktualizováno 08.04. 14:57
Teroristé z al-Kajdy postupují Jemenem a posilují tam svůj vliv. V Tokiu to ve středu přiznal americký ministr obrany Ashton Carter. Spojené státy v minulosti proti al-Kajdě z Arabského poloostrova (AQAP) bojovaly z Jemenu pomocí bezpilotních letadel, po rozpoutání nynějších bojů ale tyto operace zastavily.
"Mají velké územní zisky. Pro Západ, a to i pro USA, je AQAP dlouhodobě hrozbou a my proti ní budeme nadále bojovat," řekl Carter. Prohlásil také, že tento boj je snadnější s podporou stabilní vlády, ale že i když ji nyní Jemen nemá, USA v boji proti AQAP budou pokračovat. "Budeme to dělat jinak a už to děláme," řekl.
Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín řekl, že jeho úřad začal pracovat z Rijádu, aby pomohl koordinovat zahraniční spojence ochotné bránit vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Také prezident z Jemenu uprchl a je od 26. března v Saúdské Arábii.
V zemi, zejména na jihu v Adenu se rychle zhoršuje humanitární situace. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) má problémy dopravit do Jemenu připravené humanitární zásilky. Po mnohadenním vyjednávání získal na dnešek povolení pro přistání letadla se 16 tunami pomoci v Saná, zásilka dalších 32 tun by měla být dopravena do jemenské metropole ve čtvrtek.
Nejhorší je podle MVČK situace v Adenu, v jehož blízkosti a také ve městě se bojuje několik dní. Žije v něm na 800 tisíc lidí a nemají kam uprchnout. Na ulicích údajně zůstávají těla mrtvých a situace v nemocnicích je prý katastrofální.
Jemen destabilizuje povstání tamních šíitů, kteří loni v září obsadili Saná a postupovali pak dále na jih. Do konfliktu se koncem března vložila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Od 26. března, kdy začaly spojenecké nálety na šíity, má konflikt na 540 mrtvých a skoro dva tisíce raněných. Na 100 tisíc Jemenců kvůli němu opustilo domovy.
Rijád tvrdí, že šíity podporuje Írán. O vstupu do koalice proti šíitům uvažuje také muslimský a převážně sunnitský Pákistán. V Islámábádu je dnes očekáván íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a bude se snažit přesvědčit Pákistán, aby do bojů v Jemenu nezasahoval. O postupu Pákistánu debatuje několik dní tamní parlament a premiér Naváz Šaríf vyzval v úterý Írán, aby se do rozhovorů o bezpečnostní situaci v Jemenu zapojil.
Parlamentní debata pokračuje také dnes, ale opoziční poslanci tvrdí, že konflikt v Jemenu by neměl být záležitostí Pákistánu. Vláda případné zapojení svého vojska odůvodňuje nutností pomoci chránit Saúdskou Arábii coby kolébku islámu. Zaríf je toho názoru, že by se jemenský konflikt měl řešit diplomaticky, nikoli zbraněmi.
Írán dnes vyslal do Adenského zálivu dvě vojenské lodě, jeden torpédoborec a také podpůrnou loď. Údajně mají chránit íránské obchodní lodě před piráty. Saúdská Arábie se spojenci zavedla v minulých dnech námořní i leteckou blokádu Jemenu.
V Rijádu jednal tento týden náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken a řekl, že USA urychlí zbrojní dodávky pro koalici bojující v Jemenu. Prohlásil, že Saúdská Arábie má zásluhu na tom, že jemenští šíité začnou chápat, že nemohou Jemen dobýt silou. Obvinil také odpůrce Hádího, že přivedli Jemen na pokraj ekonomického zhroucení a zničili jeho instituce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.