Američtí a britští vojáci v Iráku našli při raziích u tamních povstalců údajně asi 100 nejmodernějších velkorážných odstřelovačských pušek rakouské výroby typu Steyr Mannlicher, které před dvěma roky Rakousko přes protesty USA a dalších zemí vyvezlo do Íránu. Oznámil to britský tisk s tím, že případ vrhá špatné světlo na rakouskou vládu. Rakouské ministerstvo zahraničí se zatím omezilo na prohlášení, že se informace důkladně prověřuje.
Zbraně jsou podle deníku The Daily Telegraph součástí dodávky asi 800 odstřelovačských pušek Steyr HS50 ráže 12,7 milimetru, určených k zabíjení na velké vzdálenosti a k probíjení lehkého pancéřování na kratší vzdálenosti. Zpráva o kontraktu na tyto pušky vyvolala protesty britské vlády u rakouského kabinetu Wolfganga Schüssela, který v roce 2004 vývoz povolil. Washington tehdy kromě protestu vyhlásil dočasné embargo na dovoz výrobků Steyr Mannlicher do USA.
Rakouská vláda tehdy povolení vývozu obhajovala tím, že dostala od Teheránu náležité ujištění, že zbraně nebudou předány dál a jsou určeny výhradně pro íránské bezpečnostní síly, zejména pro boj proti drogové mafii na hranici.
Podle britského listu byly první tyto rakouské zbraně nalezeny v Iráku již před půl rokem, nynější nález v objeveném povstaleckém skladu je ale hromadný. Američané se kromě toho domnívají, že kvalitu pušek si Írán v Iráku vyzkoušel již před dvěma roky, 45 dní po první dílčí dodávce, když střela z této pušky údajně zabila amerického vojáka v lehce opancéřovaném vozidle, když pancíř probila.
"Ačkoli jsme vzápětí zřetelně dali (rakouským orgánům) najevo silné znepokojení, dodávky byly bohužel v plné míře dokončeny," řekl deníku mluvčí britského ministerstva zahraničí.
Bezpečnostní mluvčí rakouských Zelených tehdejší kontrakt s Íránem hodnotil velmi negativně. Pušky označil za "prvotřídní zbraně pro atentáty", které Vídeň dodala svým "teroristickým přátelům v Íránu". Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí i vnitra však dnes tehdejší obchod obhajovali. "Věc byla posuzována podle tehdejší situace v Íránu. V roce 2004 ještě situace vývoz umožňovala, íránské požadavky na další dodávky pušek z let 2005 a 2006 už Rakousko odmítlo," zdůraznili.
Nynější majitel zbrojovky Franz Hochschuh vyjádřil názor, že by mohlo jít o napodobeniny výrobků jeho firmy. "Naše zbraně jsou už řadu let napodobovány"," řekl. Odborníci však poukazují na to, že u odstřelovacích pušek je tato možnost méně pravděpodobná. Konstrukce takových zbraní je poměrně jednoduchá a jejich hodnota spočívá v nebývale vysoké kvalitě a přesnosti provedení, jak materiálové, tak výrobní, a v kvalitě zaměřovací techniky. Každý výrobce, který dokáže takové kvality standardně dosáhnout, je schopen odstřelovačské pušky vyrábět a nepotřebuje k tomu bezpodmínečně nějaký vzor k okopírování, bez nějž by si neporadil. Na druhé straně však nelze možnost kopírování ani zcela vyloučit.
Britské zdroje jsou však přesvědčeny, že Vídeň nese vinu v každém případě. "Neoficiálně jsme s rakouskou vládou o dodávce pušek diskutovali hned po jejím skončení a varovali jsme," řekl agentuře nejmenovaný diplomat. "Nyní vše nasvědčuje tomu, že tyto zbraně zřejmě padly do špatných rukou," dodal.
Foto: Archiv