Stažení všech amerických vojáků z Iráku do konce příštího roku je předčasné. Poprvé to dnes přiznal náčelník generálního štábu irácké armády Babakir Zibarí. USA nyní redukují svůj kontingent na 50 tisíc lidí, ale i ti odejdou do 1. ledna 2012. Podle Zibarího není místní armáda na zabezpečení země ještě připravena.
"Nynější stahování je bez problémů, protože Američané jsou stále tady. Po roce 2011 to ale bude jiné," řekl irácký generál, který se zúčastnil konference pořádané iráckým ministerstvem obrany na téma stavu armády.
"Politici musí najít způsob, jak situaci po roce 2011 překlenout, jelikož armáda bude plně funkční až od roku 2020. Kdyby se někdo zeptal mne, řekl bych mu, že tady americká armáda musí zůstat až do té doby, než bude připravena ta zdejší, tedy do roku 2020," řekl Zibarí.
ČTĚTE TAKÉ: Pentagon nemá doklady na miliardy z irácké ropy
USA Iráku předaly vězení. Hned uprchli čtyři teroristé
Irák: zbytky po armádě USA končí na bleších trzích
Termín odchodu Američanů z Iráku stanoví americko-irácká bezpečnostní dohoda. Washington trvá na dodržení harmonogramu.
V době zásadní redukce amerického kontingentu v Iráku stoupá počet civilních obětí. V červenci to bylo ve srovnání s loňským rokem o dvojnásobek. Dnes ozbrojenci vylákali skupinu vojáků severně od Bagdádu do jednoho domu a při explozi pak osm z nich zabili.
Irácká armáda byla v 80. letech považována za nejsilnější na Blízkém východě. Mnoho západních zemí ji tehdy vyzbrojovalo k boji ve válce proti sousednímu Íránu. Z někdejších 450 tisíc vojáků zbylo několik desítek tisíc.
Po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna tehdejší americká správa tvrdila, že Iráku postačí vojsko o 40 tisíci mužích.
Postupně se buduje nové a nyní má 200 tisíc lidí. Politici tvrdí, že armádě chybí vybavení i organizace.
Foto: Pentagon