Američtí experti: Korejská jaderná střela může trefit Aljašku

Zahraničí
5. 7. 2017 12:55
Fotografie zkoušky rakety, kterou poskytlo jihokorejské ministerstvo obrany.
Fotografie zkoušky rakety, kterou poskytlo jihokorejské ministerstvo obrany.

Severní Korea ve středu oznámila, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa, kterou vyzkoušela v úterý, je schopna nést silnou jadernou hlavici. Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo jen o raketu středního doletu, postoj změnily a také již tvrdí, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu. Rusko a Čína chtějí na zasedání Rady bezpečnosti OSN přijít s návrhem řešení situace a Moskva uvedla, že cíl denuklearizace Korejského poloostrova nesmí být využit k pokusům vyměnit v KLDR režim.

Američtí experti, kteří u posledního severokorejského testu analyzovali dráhu letu, dosaženou výšku a vzdálenost, jsou toho názoru, že raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.

Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci zpochybňují, že by Severokorejci už byli ve vývoji tak daleko, nicméně varují, že úterním testem KLDR "překročila červenou linii" a že je pouze otázkou času, kdy toho dosáhne, nebude-li zastavena.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v této souvislosti prohlásil, že severokorejský režim představuje světovou hrozbu, která si žádá globální reakci. Kvůli této záležitosti se také dnes ve 21:00 SELČ sejde v New Yorku na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedá Čína. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury TASS dnes řekl, že Moskva a Peking na tomto zasedání předloží společnou iniciativu k urovnání situace na Korejském poloostrově.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ale Spojeným státům zjevně vysmívá. Podle státní agentury KCNA citované západními médii dnes prohlásil, že jeho národ "ukáže Spojeným státům svou odvahu" a že nikdy nebude o svých zbrojních programech vyjednávat. "Velký vůdce s širokým úsměvem" prý vyzval své vědce, aby "Yankeeům hojně posílali dárkové balíčky", čímž narážel na časté raketové testy KLDR v poslední době.

Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také představitelé Ruska, Číny, Japonska, EU a OSN. Rusko a Čína trvají na stanovisku, že v úterý šlo o zkoušku rakety středního doletu a v reakcích vyzývají všechny strany ke zdrženlivosti.

Ruský ministr Lavrov dnes varoval před pokusy svrhnout současný severokorejský režim. "Vycházím z toho, že úkol, nastolený Radou bezpečnosti OSN, spočívá v denuklearizaci Korejského poloostrova a nemůže a nesmí být využíván ke skrytým pokusům změnit v Severní Koreji režim," citoval TASS ministra zahraničí.

Nový typ zrakety

Severní Korea v úterý vyzkoušela nový druh rakety, jaký nebyl ještě zaznamenán. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Střela byla odpálena z pohyblivé rampy, která byla poté opět stažena do depa.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis zároveň odsoudil severokorejský test jako další krok ke zvýšení napětí a k destabilizaci v oblasti.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket. Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Uncredited

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ