V Afghánistánu se objevil další skandál s mučením zajatců. Tentokrát v něm figurují příslušníci elitních amerických bojových jednotek Navy SEALs. Velení se podle všeho pokusilo celou věc zamést pod koberec.
Navy SEALs jsou elita mezi elitou. K jejich úkolům patří vysoce specializované akce jako záchrana rukojmích nebo průzkum hluboko na území nepřítele, jejich nejviditelnějším úspěchem byla likvidace teroristy Usámy bin Ládina. Výcvik jim trvá až třicet měsíců a je náročný nejen fyzicky, ale hlavně po psychické stránce. Vždy musejí zachovat chladnou hlavu.
Tři vojáci Navy SEALs ale podle výpovědí svědků, které zveřejnil deník New York Times, dupali po spoutaných Afgháncích a házeli jim kameny na hruď. Stáli jim na hlavách a do tváří jim lili vodu z lahví. Patrně mělo jít o formu improvizovaného výslechu pomocí waterboardingu, způsobu mučení, kdy má oběť intenzivní pocit, že se topí.
Došlo k tomu 31. května 2012 u vesnice Kalaš v horách centrálního Afghánistánu. O několik hodin předtím explodovala bomba na kontrolním stanovišti střeženém afghánskými policisty. Výcvik jim poskytovali právě SEALs. Afghánci, rozzuření smrtí kamarádů, vyrazili do vesnice a na trhu zadrželi několik podezřelých. Dovlekli je na americké stanoviště. Mlátili je pažbami a anténami od aut. Zdravotník David Walker předpokládal, že jeho kolegové násilí utnou. Místo toho se Američané přidali. Jednoho zajatce umlátili k smrti. Zanechal po sobě manželku a malého syna.
Někdy doživotí, jindy pokuta
O incidentu promluvili čtyři američtí vojáci. List získal i svědectví Afghánce, který byl mezi zadrženými. Následovalo odvolání z bojového nasazení a vyšetřování. Místo před vojenským tribunálem však celá záležitost skončila uzavřeným disciplinárním řízením typickým pro menší prohřešky. U vojáků nakonec nebylo shledáno žádné provinění. Nebyli ani propuštěni od jednotky, jak zprvu navrhoval jejich nadřízený, ale dokonce se dočkali povýšení.
V Afghánistánu vyšlo najevo několik skandálů. Už před deseti lety bylo obviněno sedm vojáků kvůli případu mučení a úmrtí dvou afghánských vězňů v roce 2002, případ skončil pokutami a několikaměsíčními tresty. Násilí na zadržených pak bujelo vesele dál. Když OSN loni monitorovala poměry ve věznicích a detencích, rozhovory se 790 vězni ukázaly na širokou škálu mučení včetně bití, odpírání spánku a znásilňování. Žádnou odezvu to ale nevyvolalo.
Jsou ale i případy, kde armáda reagovala exemplárně. Například ve věznici Fort Leavenworth v USA si odpykává doživotní trest Robert Bales, který v březnu 2012 zavraždil šestnáct civilistů včetně žen a dětí.
Psi a jejich páni
Vztahy mezi místními a západními vojáky mohou fungovat normálně. V Kalaši totiž před příjezdem SEALs afghánské vojáky cvičila jednotka takzvaných zelených baretů, určená speciálně pro vedení guerillové války. Jejich zdravotník pomáhal místním léčit jejich neduhy, občas vypili čaj se stařešiny a snažili se u Afghánců vzbudit dojem, že spolupracují v boji proti společnému nepříteli. S rotací se vztahy začaly zhoršovat. Elitní vojáci jsou svou mentalitou lovci nepřátel a chovali se tak, jako by všichni kolem byli bojovníci Talibanu. Například se bavili házením ostrých granátů přes zdi základny, dětem stříleli praky sladkosti do obličeje nebo pálili po okolo jedoucích autech.
"Afghánští vojáci byli jako psi a Američané se chovali jako jejich páni," zhodnotil jejich počínání jeden z místních stařešinů Ahmad Chán Gizabe. Vystupování zahraničních instruktorů je přitom důležitým precedentem pro ty, které cvičí. Afghánská veřejnost si totiž stále více stěžuje na chování vlastních vojáků a policistů. Jde konkrétně o násilnické jednání a korupci. Ti, kdo by měli zajišťovat dodržování zákonů, se podle svědectví sami chovají jako utržení ze řetězu. Excesů pak s chutí využívá ke své agitaci Taliban: Podívejte se, nejsme jako oni.