Šéf německé Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl nevěří tvrzení Ankary, že za zmařeným loňským pokusem o puč části turecké armády je islámský duchovní Fethullah Gülen. Své stanovisko vysvětlil v novém čísle týdeníku Der Spiegel, které vyšlo tento víkend.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan a turecká vláda obviňují Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech, že zorganizoval neúspěšný převrat z loňského 15. července, který si vyžádal více 240 mrtvých. Vzbouření vojáci se tehdy zmocnili tanků, bojových letounů a vrtulníků, s nimiž zaútočili na parlament a pokusili se sesadit vládu.
"Turecko se nás o tom pokouší přesvědčit všemi možnými způsoby, ale zatím se mu to nepodařilo," konstatoval Kahl v rozhovoru, který poskytl časopisu Der Spiegel.
Na otázku, zda je Gülenovo hnutí skutečně extremistické a teroristické, ředitel BND řekl, že jde o "občanské sdružení, jehož cílem je poskytovat další náboženské i sekulární vzdělání".
Nicméně Kahl dal také najevo, že nevěří ani tvrzením z druhé strany, že pokus o puč zinscenovala sama turecká vláda. "Pokus o převrat nebyl iniciován vládou. Vláda už před 15. červencem zahájila velké čistky, takže část vojáků si myslela, že rychle musejí udělat převrat, dřív než budou postiženi také," uvedl šéf německé rozvědky.
Erdoğan a jeho vláda chtějí po Spojených státech, aby jim Gülena, který však rozhodně popírá, že by měl s pokusem o puč cokoli společného, vydaly. Washington na takové výzvy dosud nereagoval. Zda se tento postoj nezmění s nástupem nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa, zatím není zcela jasné. Erdoğanův mluvčí Ibrahim Kalin tvrdil, že Trump o tom uvažuje.