Ankaře se nelíbí těžba zemního plynu u pobřeží Kypru

Zahraničí
13. 2. 2018 22:11
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se vyslovil proti těžbě zemního plynu u kyperského pobřeží. Podle Ankary jsou tím porušována práva kyperských Turků. Italská společnost ENI minulý týden oznámila nalezení ložiska zemního plynu jižně od ostrova. Lodě tureckého vojska v pátek zastavily vrtné plavidlo společnosti, jež mělo ložisko zkoumat. Brusel v reakci Ankaru vyzval, aby se vzdala výhrůžek.

"Naše válečné lodě a bezpečnostní složky sledují vývoj v oblasti a jsou pověřeny učinit cokoli, co bude nezbytné," řekl Erdogan v parlamentu členům své vládnoucí strany AKP. "Turecko se bude bedlivě držet svých práv, která mu (na Kypru a v Egejském moři) plynou z historie, dohod a mezinárodního práva," rozvedl.

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis, který vede jižní, řeckojazyčnou část rozděleného ostrova, odmítl výhružku turecké hlavy státu komentovat a dodal, že není třeba se něčeho obávat.

Italská společnost ENI a francouzský Total, které s Kyprem ohledně těžby uzavřely smlouvu, minulý týden oznámily nález ložiska zemního plynu zhruba 100 kilometrů jižně od ostrova. Uvádí se, že by mohlo jít o podobně významné rozsáhlé ložisko jako naleziště severně od Egypta.

Ve východním Středomoří chtějí vedle Kypru plyn těžit mimo jiné i Izrael a Libanon. Oblast, kde turecké vojenské lodi v pátek zablokovaly vrtné plavidlo, si nárokují i kyperští Turci žijící na severu ostrova. Po přírodních zdrojích zde plánuje pátrat i turecká státní ropná společnost.

V noci na dnešek narazila v Egejském moři loď turecké pobřežní stráže na řecké hlídkové plavidlo. Při srážce u dvou ostrůvků, jež si nárokují obě země, nebyl nikdo raněn. Turecký premiér vyzval svůj řecký protějšek, aby Atény přistoupily ke snížení napětí v Egejském moři.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kyperská republika je nyní členským státem Evropské unie, ale de facto jde jen o jižní část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává pouze Turecko.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/ABACA/Depo Photos/ABACA

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ