Arab z východního Jeruzaléma dnes autem najel do skupiny Izraelců a pak železnou tyčí začal bít další. Zabil přitom jednu osobu a čtrnáct lidí zranil. Policie muže zastřelila. Jde o druhý podobný incident, který se stal v Jeruzalémě za posledních čtrnáct dní. Před tímto útokem dnes zasahovala izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě proti davu palestinských demonstrantů a jednoho z nich zranila.
Řidič dodávky najel v blízkosti hrobky Šimona Spravedlivého na skupinu lidí poblíž tramvajové dráhy. Pak z vozu vystoupil a tyčí začal ohrožovat další. Než ho policisté zastřelili, stačil zranit čtrnáct osob. Jedna z nich zraněním podlehla.
K akci se přihlásila palestinská radikální organizace Hamas. Útočník Ibráhím Akrí je podle izraelských sdělovacích prostředků z arabské části Jeruzaléma a je bratrem jednoho z vězňů, které Izrael propustil před třemi lety výměnou za uneseného vojáka Gilada Šalita. Hamas Akrího označil za svého člena. Vysoký člen Hamasu Fauzí Barhúm útok považuje za "skvělou operaci" a vyzval k dalším podobným.
Izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič řekl, že mezi zraněnými jsou civilisté i policisté, a ocenil práci policisty, který Akrího zastřelil. "Teroristé, kteří útočí na civilisty, si zaslouží smrt," řekl.
Akrí jednal podobně jako jiný Arab před dvěma týdny. Ten na východě Jeruzaléma autem najel na skupinu lidí čekajících na tramvaj a zabil tříměsíční dítě a jednu ženu. Řidiče na útěku zabili policisté. Policie dnešní incident vyhodnocuje jako teroristický útok.
Ráno izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců. Skupina na policisty začala házet kamení a při policejní střelbě byl gumovým projektilem jeden z Palestinců vážně zraněn.
Akce souvisela s plánem izraelských pravicových radikálů, kteří chtěli na tomto místě připomenout útok, při němž byl přesně před týdnem těžce zraněn jejich kolega Jehuda Glick, známý bojovník za rozšíření přístupu na Chrámovou horu pro Židy.
Jde o citlivou část Jeruzaléma, kde v minulosti stával židovský chrám a dnes jsou zde dvě významné mešity. Židé sice na horu smějí, avšak nemají tam dovoleno modlit se. Glick a jemu podobní chtěli prosadit změnu; Glick hovořil dokonce o postavení nového židovského chrámu.
Napětí kolem Chrámové hory se zhoršuje, jelikož Palestinci mají obavy, že izraelská vláda ustoupí pravicových aktivistům a změní dosavadní praxi. Premiér Benjamin Netanjahu však několikrát zopakoval, že status quo měnit nehodlá, a vyzval ke klidu.
Jordánsko na protest proti vyhrocující se situaci v blízkosti jeruzalémských svatyň odvolalo z Izraele svého velvyslance a hodlá Radě bezpečnosti OSN předložit oficiální stížnost na počínání Izraele v Jeruzalémě.