Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zamítla rezoluci arabských států o jaderných zbraních Izraele. Rezoluce měla vyjádřit znepokojení nad izraelským jaderným potenciálem. Členské země rezoluci zamítly poměrem 51:43 hlasům.
Izrael vlastnictví jaderných zbraní nikdy nepřiznal, de facto zastává politiku tajemného mlžení. Jeho západní spojenci o nich na rozdíl od arabských států nemluví, o izraelských atomovkách se však příliš nepochybuje. Už od konce 60. let patrně židovský stát buduje jaderný arzenál, disponuje zřejmě desítkami až stovkami hlavic, které dokáže dopravit třeba pomocí ponorek, letadel, mezikontinentálními střelami Jericho schovanými hluboko pod zemí, ale i po špionsku v kufříku.
Ve Vídni pátkem končí čtyřdenní generální konference MAAE a arabští účastníci připravili rezoluci ke dnešnímu hlasování. Proti přijetí rezoluce se postavily západní mocnosti a jejich spojenci. Pokud by rezoluce bývala prošla, mohla by agentura Izrael vyzvat, aby se připojil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), tedy by musel své provozy otevřít inspekcím.
"Svět musí vědět, že se Izrael nechová konstruktivně, že má jadernou zbraň," argumentoval před hlasováním Ramzí Izaldín Ramzí, který vede v MAAE skupinu Ligy arabských států.
Západní komentátoři soudí, že na izraelské jaderné zbraně musí v současné debatě o syrských chemických zbraních zákonitě dojít. Podle listu The International Herald Tribune se prezident Barack Obama musí připravit na to, že USA coby hlavní spojenec Izraele budou do této debaty zavlečeny.
Syrský prezident Bašár Asad prohlašuje, že důvodem budování syrského chemického arzenálu byly právě izraelské jaderné zbraně. Je-li nyní ochoten se jich zbavit, vyvstane okamžitě otázka ohledně Egypta (který rovněž má chemické zbraně) a Izraele. Ani jedna z těchto zemí v minulosti nepřistoupila k úmluvě o biologických zbraních. Izrael není signatářem NPT, zatímco ostatní země regionu ano.
Rusko teď tlačí na co nejbližší datum konference členských zemí NPT, která se stále odkládá. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že by na ní měli být zástupci jak Izraele, tak Íránu. Snažil se dokonce toto téma dostat do americko-ruské dohody o syrských chemických zbraních, avšak americký ministr John Kerry to nedovolil.
Obama bude muset zvolit poctivější přístup a přestat ignorovat izraelský jaderný potenciál, jestliže má někdo brát americký hlas na konferenci k NPT vážně, soudí komentátoři IHT.
Izrael je jednou z mála zemí, jež smlouvu z roku 1968 nepodepsaly - k nim se ještě řadí Indie a Pákistán, kde také (i vzhledem ke vzájemné rivalitě) vyvinuli atomovky víceméně vlastním úsilím. Severní Korea svůj podpis zrušila, a smlouvu ještě nestihl podepsat Jižní Súdán, který se osamostatnil předloni.
Sýrie se i přes svůj podpis pokoušela tajně postavit jaderný reaktor, který Izrael promptně vybombardoval roku 2007 (operace Ovocný sad). Inspektoři MAAE místo zevrubně dosud nemohli prohlédnout, nicméně agentura potvrdila, že Sýrie reaktor stavěla.