Státy Arabského poloostrova se rozhodly pro stavby jaderných elektráren. Rady a vedení jim poskytne Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Mírové využití jaderné energie v oblasti Perského zálivu není příliš často používané spojení. Svět je zneklidněn aktivitami íránské vlády, která odmítá svůj jaderný program podřídit mezinárodní kontrole. Jaderné ambice však nemají pouze teheránští ajatolláhové.
Téměř tucet států v oblasti Perského zálivu plánuje rozjet vlastní jaderné programy. Budou však pod kontrolou a vedením Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), jedné z institucí OSN. Tým expertů z agentury se minulý pátek vrátil z týdenní návštěvy Saúdské Arábie. Zkoumali, jak by IAEA pomohla státům Rady pro spolupráci arabských zemí v Zálivu (GCC) s výstavbou jaderných zařízení.
Členy GCC jsou od roku 1981 Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Státy GCC mají těsné bezpečnostní vazby na Spojené státy.
Uskupení sice kontroluje přes polovinu světových zásob ropy, ale má problémy s energií. Letní výpadky proudu a náročná filtrace pitné vody vyžadují velké množství elektřiny.
Také některé další arabské a islámské státy chtějí začít s obohacováním uranu. Egypt plánuje oživit svůj jaderný program opuštěný před dvěma desítkami let. Turecko chce postavit tři jaderné elektrárny podél pobřeží Černého moře.
Tunisko plánuje do roku 2020 spustit vlastní jadernou elektrárnu. Jordánský král Abdalláh II., stejně jako jihoarabský Jemen, chtějí začít s mírovým jaderným programem v brzké budoucnosti. Ze strany Izraele, Spojených států ani Evropské unie dosud žádná kritika nepřišla.
Autor: -els-
Foto: AP