<span>Arabové se bouří</span> proti "šíitské ose"

Zahraničí
22. 4. 2009 13:30
Pozor na šíitskou moc, ozývá se z arabských zemí.
Pozor na šíitskou moc, ozývá se z arabských zemí.

Val proti Peršanům: mohutná pátá flotila námořnictva Spojených států."Pomoc, šíité přicházejí!" - takové je neoficiální heslo, s nímž se egyptské vedení v těchto dnech snaží vyvolat ve společnosti nálady proti libanonskému Hizballáhu a Íránu. Generální tajemník Hizballáhu Hasan Nasralláh je v egyptských médiích loajálních vládě zobrazován jako hrbatý skrček v kostýmu Santa Clause.

Írán je obviňován z toho, že údajně dodává zbraně do Súdánu, odkud se pak přes poušť dopravují do Egypta a z něj se pašují do palestinského pásma Gazy. Ve vazbě v Káhiře sedí 25 údajných členů Hizballáhu, po dalších příslušnících tohoto šíitského hnutí egyptská policie pátrá. V Gaze prý už byli spatřeni první íránští školitelé.

Egyptský prezident Husní Mubarak však není jediný arabský šéf státu, kterého momentálně pronásleduje strach z posílení "šíitské osy Hizballáh - Írán". Také království Bahrajn, v němž sunnité vládnou většinově šíitskému obyvatelstvu, a Saúdská Arábie, kde žije šíitská menšina především ve východní oblasti bohaté na ropu, hledí v současnosti směrem k Teheránu s nedůvěrou.

Saúdskoarabský král Abdalláh rád rozdává peníze. Na obranu sunnitů.Strach jsou peníze

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih podezřívá "jednotlivé buňky Hizballáhu" a Írán z podpory šíitských vzbouřenců kolem Jemence Abdala Malika Húsího, syna duchovního Badra ad-Dína Húsího, který usiluje o vytvoření šíitského režimu v Jemenu. Bojové heslo Húsího povstaleckého hnutí z provincie Sádá zní: "Smrt Americe, smrt Izraeli, prokleti budiž Židé, vítězství patří islámu!"

Britský institut Chatham House napsal koncem roku 2008 ve studii o Jemenu, že prezident Sálih "cynicky rozdmýchal strach sunnitské vládnoucí rodiny v Saúdské Arábii z šíitských nepokojů na jemensko-saúdské hranici, aby tak od Saúdů dostal peníze a munici pro pokračování své války" (proti Húsího povstalcům).

Jedině vládnoucí dům malého emirátu Katar v Perském zálivu, který se konferencemi, zprostředkovatelskými iniciativami a svou spornou televizní stanicí al-Džazíra snaží etablovat jako arabský mocenský faktor, nemá s Íránci a jejich libanonskými spojenci problém - právě naopak. Jemenského prezidenta Sáliha nepustili Katařané na jimi zorganizovaném výročním summitu Ligy arabských států v Dauhá koncem března takřka ke slovu. Sálih pln rozhořčení odletěl předčasně domů.

Íránský nejvyšší duchovní, ajjatoláh Alí Chameneí.Jako berlínská zeď?

V zákulisí se říkalo, že Katařané měli na Sáliha zlost, protože krátce před summitem v jednom rozhovoru řekl, že Hizballáh podporuje Húsího povstalce.

Sunnitsko-šíitský příkop už sahá od Perského zálivu až po severní Afriku. Alí Akbar Núrí, důvěrník íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, v únoru prohlásil, že Bahrajn je vlastně jen íránská provincie. V Bahrajnu zavládlo pobouření.

Pár dnů nato pak Maroko kvůli tomuto výroku přerušilo diplomatické vztahy s Íránem. Podobně jako egyptské vedení, které Hizballáh obviňuje ze snah obrátit sunnitské Egypťany na šíity, tvrdí teď i marocká vláda, že Írán údajně chce v této severoafrické zemi verbovat nové stoupence pro své náboženské principy a ideologii.

Foto: ČTK/AP, Profimedia, US Navy

Autor: ČTK , DPA

Další čtení

Dvanáct amerických států žaluje Trumpovu administrativu za uvalení cel

Zahraničí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Slovensko nechá zkoumat vakcíny proti covidu-19, které kritizuje zmocněnec vlády

Zahraničí
23. 4. 2025
Donald Trump

Obliba Donalda Trumpa u Američanů klesá. Nevěří mu hlavně v ekonomice

Zahraničí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ