<span>Arabové se bouří</span> proti "šíitské ose"

Zahraničí
22. 4. 2009 13:30
Pozor na šíitskou moc, ozývá se z arabských zemí.
Pozor na šíitskou moc, ozývá se z arabských zemí.

Val proti Peršanům: mohutná pátá flotila námořnictva Spojených států."Pomoc, šíité přicházejí!" - takové je neoficiální heslo, s nímž se egyptské vedení v těchto dnech snaží vyvolat ve společnosti nálady proti libanonskému Hizballáhu a Íránu. Generální tajemník Hizballáhu Hasan Nasralláh je v egyptských médiích loajálních vládě zobrazován jako hrbatý skrček v kostýmu Santa Clause.

Írán je obviňován z toho, že údajně dodává zbraně do Súdánu, odkud se pak přes poušť dopravují do Egypta a z něj se pašují do palestinského pásma Gazy. Ve vazbě v Káhiře sedí 25 údajných členů Hizballáhu, po dalších příslušnících tohoto šíitského hnutí egyptská policie pátrá. V Gaze prý už byli spatřeni první íránští školitelé.

Egyptský prezident Husní Mubarak však není jediný arabský šéf státu, kterého momentálně pronásleduje strach z posílení "šíitské osy Hizballáh - Írán". Také království Bahrajn, v němž sunnité vládnou většinově šíitskému obyvatelstvu, a Saúdská Arábie, kde žije šíitská menšina především ve východní oblasti bohaté na ropu, hledí v současnosti směrem k Teheránu s nedůvěrou.

Saúdskoarabský král Abdalláh rád rozdává peníze. Na obranu sunnitů.Strach jsou peníze

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih podezřívá "jednotlivé buňky Hizballáhu" a Írán z podpory šíitských vzbouřenců kolem Jemence Abdala Malika Húsího, syna duchovního Badra ad-Dína Húsího, který usiluje o vytvoření šíitského režimu v Jemenu. Bojové heslo Húsího povstaleckého hnutí z provincie Sádá zní: "Smrt Americe, smrt Izraeli, prokleti budiž Židé, vítězství patří islámu!"

Britský institut Chatham House napsal koncem roku 2008 ve studii o Jemenu, že prezident Sálih "cynicky rozdmýchal strach sunnitské vládnoucí rodiny v Saúdské Arábii z šíitských nepokojů na jemensko-saúdské hranici, aby tak od Saúdů dostal peníze a munici pro pokračování své války" (proti Húsího povstalcům).

Jedině vládnoucí dům malého emirátu Katar v Perském zálivu, který se konferencemi, zprostředkovatelskými iniciativami a svou spornou televizní stanicí al-Džazíra snaží etablovat jako arabský mocenský faktor, nemá s Íránci a jejich libanonskými spojenci problém - právě naopak. Jemenského prezidenta Sáliha nepustili Katařané na jimi zorganizovaném výročním summitu Ligy arabských států v Dauhá koncem března takřka ke slovu. Sálih pln rozhořčení odletěl předčasně domů.

Íránský nejvyšší duchovní, ajjatoláh Alí Chameneí.Jako berlínská zeď?

V zákulisí se říkalo, že Katařané měli na Sáliha zlost, protože krátce před summitem v jednom rozhovoru řekl, že Hizballáh podporuje Húsího povstalce.

Sunnitsko-šíitský příkop už sahá od Perského zálivu až po severní Afriku. Alí Akbar Núrí, důvěrník íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, v únoru prohlásil, že Bahrajn je vlastně jen íránská provincie. V Bahrajnu zavládlo pobouření.

Pár dnů nato pak Maroko kvůli tomuto výroku přerušilo diplomatické vztahy s Íránem. Podobně jako egyptské vedení, které Hizballáh obviňuje ze snah obrátit sunnitské Egypťany na šíity, tvrdí teď i marocká vláda, že Írán údajně chce v této severoafrické zemi verbovat nové stoupence pro své náboženské principy a ideologii.

Foto: ČTK/AP, Profimedia, US Navy

Autor: ČTK , DPA

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ