Arabské země přispějí vojenské koalici Sahelu 130 miliony dolarů

Zahraničí
13. 12. 2017 16:45
Arabské země přispějí vojenské koalici Sahelu 130 miliony dolarů.
Arabské země přispějí vojenské koalici Sahelu 130 miliony dolarů.

Saúdská Arábie přispěje 100 miliony dolarů (téměř 2,2 miliardy korun) a Spojené arabské emiráty 30 miliony dolarů (přes 650 milionů korun) na podporu rodící se protidžihádistické koalice G5 Sahel pěti afrických zemí, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který hostí lídry členských zemí koalice a další státníky ve snaze uspíšit začátek působení nového kontingentu.

Vznik bloku G5 Sahel, který sdružuje Mali, Mauritánii, Niger, Burkinu Faso a Čad, byl ohlášen na začátku července, zatím však aliance podnikla pouze jednu symbolickou operaci v říjnu. Iniciativě zatím chybějí finance či zázemí pro výcvik jednotek. Na první rok působení s plánovanými 5000 vojáky bude potřeba 500 milionů dolarů (11 miliard korun), uvedla agentura Reuters.

Pro prezidenta Macrona je boj s islamisty v Africe jednou z priorit zahraniční politiky a projekt jednotné africké mise se snaží v Paříži posunout kupředu i za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a představitelů Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Ti nyní přislíbili finanční podporu celkově 130 milionů dolarů, mimo jiné na provoz vojenské školy v Mauritánii, která má být otevřena v lednu.

"Je zapotřebí válku proti terorismu vyhrát v sahelo-saharské zóně, tam vrcholí. Útoky jsou zde na denním pořádku... Musíme zintenzivnit naše úsilí," citovala Macrona agentura AFP. Podle Merkelové je potřeba funkční protiteroristické operace v Sahelu naléhavá.

Vojáci G5 Sahel mají zezačátku spolupracovat s 4000člennou francouzskou misí Barkhane v Mali. Zapojení nové síly podle Reuters zároveň představuje pro Paříž výhledově možnost na stažení svých jednotek, které v Mali v roce 2013 zakročily proti povstání na severu země.

Povstání etnických Tuaregů začalo v Mali v roce 2012 s cílem vytvořit nový stát. Do situace se postupně vmísili bojovníci al-Kajdy, kteří obsadili některá města, v nichž začali uplatňovat islámské právo šaría. Momentálně v oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, v březnu se tam spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na al-Kajdu. Radikálové zůstávají nebezpeční i navzdory přítomnosti mise OSN (MINUSMA), která čítá více než 10 000 příslušníků.

Podporu severoafrické vojenské koalici minulý týden jednomyslně schválila Rada bezpečnosti OSN. Na základě nové rezoluce navržené Francií má MINUSMA zajišťovat pro G5 Sahel logistickou či materiální podporu. Spojené státy na konci října oznámily, že na vybudování nového kontingentu přispějí 60 miliony dolarů.

G5 Sahel plánuje dosáhnout plné akceschopnosti v březnu příštího roku.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Sahel

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ