Syrské síly po dvou dnech bojů v noci ovládly čtvrti na východě metropole Damašku kontrolované dosud dezertéry a stoupenci opozice. Podle opozičních aktivistů ve čtvrtích obsazených vojáky začalo zatýkání.
"(Povstalecká) Syrská svobodná armáda se takticky stáhla. Režimní síly znovu obsadily předměstí a začaly zatýkat," řekl jeden z aktivistů z východní čtvrti Al-Gúta vzdálené asi deset kilometrů od centra metropole.
V Sýrii desátým měsícem probíhá povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada. Boje se v posledních dnech zintenzivnily a přiblížily se k Damašku, v jehož okolí byly hlášeny těžké střety mezi oddíly dezertérů a vládními vojáky.
Opozice v minulosti převzala kontrolu nad čtvrtěmi vzdálenými ani ne osm kilometrů od centra metropole. V těchto částech města se dříve opakovaně demonstrovalo proti vládě prezidenta Bašára Asada.
Syrské jednotky podporované desítkami tanků a ozbrojených vozidel se do oblasti podle aktivistů přesunuly v neděli ráno. Při počátečním útoku zahynulo nejméně 19 civilistů a bojovníků z řad dezertérů a opozice.
Na celém území Sýrie si jen v neděli další násilnosti vyžádaly 66 mrtvých včetně 26 civilistů. Kvůli zprávám o trvajícím násilí v sobotu přerušila svou pozorovatelskou misi Liga arabských států.
Opevněné pozice
Oblasti okolo metropole jsou obsazené a zablokované. Každých 300 metrů jsou kontrolní stanoviště, zdi z pytlů s pískem, rozmístěné obrněné vozy: města Harasta, Duma a Sakba, ležící necelých 15 kilometrů severovýchodně od syrské metropole, jsou obsazenými místy.
"Omlouváme se, tato silnice stejně jako všechny ostatní cesty vedoucí do Dumy jsou do odvolání zablokované," říká bez uvedení důvodu příslušník syrské armády u vjezdu do města Harasta nedaleko Dumy.
Odpadlíci 21. ledna po těžkých bojích krátce obsadili město Dumu, kde žije sto tisíc obyvatel. Pak se ale opět stáhli. Syrská armáda od čtvrtka vede ofenzivu proti tamním oblastem, které jsou místem střetů s vojenskými dezertéry.
"Minulý týden mě překvapil zátaras povstalecké armády, která kontrolovala silniční dopravu v městečku Ain Terma u Dumy," řekl damašský architekt Ramí, podle kterého není tato oblast zcela pod kontrolou vládních sil.
Syrská svobodná armáda (SSA) je ozbrojená opoziční síla založená jistým plukovníkem, který zběhl a ukryl se v Turecku. Má prý kolem čtyřiceti tisíc členů.
Vládní vojáci všude posilují své pozice a ukrývají se za hradbami z pytlů naplněných pískem. Jiní jsou rozmístěni u vjezdů do sousedních obcí, kontrolují auta a doklady cestujících při pátrání po ozbrojencích či po osobách hledaných úřady.
Stopy po kulkách vypálených z kulometu a díry od dělostřeleckých granátů na fasádě desetipodlažní státní budovy stojící u dálnice, jež vede obsazenými obcemi, svědčí o intenzitě bojů, které zde nedávno svedla armáda s dezertéry.
Nyní jsou ale stovky těžce vyzbrojených vládních vojáků připraveny čelit jakémukoli útoku SSA. Oblast je obklíčena a pohyb v ní je ztížen. Na dopravních přístupových cestách na jih, na sever a k rebely obsazeným zónám jsou velmi přísné kontroly osob. Boje dostaly jiný charakter.
Zástavba kolem dálnice mnohdy ustupuje polím a sadům, které usnadňují dezertérům vnikat i unikat z obklíčené oblasti. "Přes den se skrývají a v noci útočí," tvrdí jeden obyvatel Harasty.
Křivolaké a úzké uličky, kde vytrvalé deště posledních dnů zanechaly velké kaluže, dávají místům melancholický ráz. Ten je ještě výraznější v noci, kdy je přerušena dodávka elektřiny. A právě v tu chvíli je v dálce slyšet střelba, která znamená začátek nového kola bojů.
Od začátku vzpoury proti syrskému autoritativnímu režimu si vládní represe vyžádaly podle OSN tisícovky mrtvých. Úřady odmítají uznat rozsah odporu a tvrdí, že nepokoje vyvolávají teroristické skupiny řízené ze zahraničí, které již zabily více než dva tisíce příslušníků bezpečnostních sil.