Koalice zemí vedených USA nedokáže zabránit šíření organizace Islámský stát (IS). Prohlásil to syrský prezident Bašár Asad, který poskytl rozhovor ruským sdělovacím prostředkům. O jeho případné rezignaci podle něj mohou rozhodnout jedině Syřané.
Asadův rozhovor byl zveřejněn den po vyjádření prezidenta Vladimira Putina, který v úterý řekl, že Rusko bude pokračovat ve vojenské podpoře Sýrie a že bez ní by tamní situace byla ještě horší než nyní.
Asad uvedl, že se jeho vláda nepodílí na rozhodování o leteckých úderech mezinárodní koalice, ale prozatím se podařilo vyhnout se kolizi. Podle prezidenta je Damašek připraven spolupracovat se Západem i Saúdskou Arábií a podílet se na "skutečné protiteroristické koalici".
V boji proti teroristům, k nimž Damašek řadí také opozici proti syrskému režimu, je podle prezidenta významným partnerem Írán. Teherán prý poskytuje techniku a vojenské experty, nikoli vojáky.
Asad obvinil Evropu z podpory terorismu v Sýrii. Tato podpora je podle prezidenta příčinou současné uprchlické krize v Evropě. Západní státy a Turecko podle prezidenta IS vyzbrojují.
Evropa prý vyvolala uprchlickou krizi, protože nedokázala zavést kontrolovaný imigrační systém a nutí tak uprchlíky vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře. "Všichni truchlíme nad těmi nevinnými oběťmi, ale má snad jeden život ztracený na moři větší cenu než životy těch, kdo zemřeli v Sýrii? Jak se může někdo rozhořčovat utopeným dítětem a mlčet ke smrti tisíců dětí, starých lidí, žen a mužů zabitých teroristy v Sýrii? Tento dvojí metr Evropy je nepřijatelný. Je třeba poukázat na principy Evropy, která stále podporuje terorismus, chrání teroristy, nazývá je umírněnými a rozlišuje mezi nimi jednotlivé skupiny, zatímco ve skutečnosti jsou to vše teroristické skupiny bojující v Sýrii," řekl Asad. K uprchlíkům Evropě poradil: "Pokud se jich bojíte, přestaňte podporovat teroristy."
K množství témat, která byla předmětem rozhovoru, patřila také otázka Asadovy rezignace, po níž volá syrská opozice. "Prezident se dostává k moci díky hlasům získaných ve volbách a odchází, pokud si to lidé přejí, a ne na základě názoru USA, Rady bezpečnosti OSN, nebo komuniké ze Ženevy. Prezident zůstává, pakliže si to lidé přejí. V opačném případě by měl rychle odstoupit," řekl.
K ruské vojenské pomoci, o níž se mluví v posledních dnech, se Asad přímo nevyjádřil, avšak ocenil spojenectví Moskvy. Označil Rusko za "nezávislý stát a nestranného" prostředníka mezi syrskými skupinami.
Asad se vyjádřil také k otázce Kurdů. Řekl, že tento problém je Damašek ochoten řešit, až se podaří skoncovat s teroristickou hrozbou. Kurdové se v Sýrii podílejí na boji proti IS zejména na severu a východě státu, což jsou oblasti obývané hlavně kurdským obyvatelstvem.