Asad hraje o čas. Výjimečný stav v Sýrii nezrušil

Zahraničí
30. 3. 2011 18:30
Bašár Asad se zatím v zemi těší značné oblibě.
Bašár Asad se zatím v zemi těší značné oblibě.

Syrský prezident Bašár Asad dnes oproti očekávání neoznámil zrušení výjimečného stavu platného v zemi od roku 1963. V projevu v parlamentu připsal vlnu bezprecedentních protestů v zemi spiklencům, kteří se snaží destabilizovat Sýrii. Asad se ukázal na veřejnosti poprvé od zahájení násilností před dvěma týdny.

Sýrie ale v této velké zkoušce pro národ obstála a prokázala jednotu, řekl v napjatě očekávaném vystoupení před několika stovkami svých příznivců v paramentu v Damašku. Přítomní jeho projev opakovaně přerušovali ovacemi.

Bašár Asad se ve své zemi těší široké oblibě a podpoře obyvatel. Jeho pozice ve společnosti se v tomto ohledu nedá srovnávat s nedávno padlými vládci Egypta anebo Tuniska.

Asadovi fanoušci zmobilizovali v ulicích na jeho podporu více než milion lidí.Během dvou týdnů nepokojů, které vzešly z jedné z mešit ve městě Dará, bylo v Sýrii zabito přes 120 lidí.

Podle Asada byly bezpečnostním složkám vydány jasné rozkazy, aby do demonstrantů a civilistů nestříleli.

Prezident zdůraznil, že hovoří v "mimořádné době", kdy ani Sýrie nezůstala izolována od toho, co se odehrává jinde v arabském světě. Důvody protestů z minulých dnů podle něj musejí být důkladně vyšetřeny a "viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti".

"S pomocí Boží toto spiknutí přemůžeme," prohlásil Asad, jehož projev mnozí poslanci přerušovali opakovaným provoláváním věrnosti. Za prioritu nové vlády označil boj proti korupci  a nezaměstnanosti.

Asad čelí největším protestům za 11 let své vlády. Nepokoje propukly 18. března a rozšířily se do řady částí země. Vzhledem k tomu, že Sýrie má 23 milionů obyvatel a počty protivládních demonstrantů šly "jen" do stovek či tisíců, lze je zatím označit jako malé. Velký význam jim naopak přikládala zahraniční média.

Zraněný po srážkách s policii ve městě Lakatíja.Syrský prezident si podle pozorovatelů připravil půdu k dnešnímu projevu úterní demisí vlády v už zmíněném zmobilizování více než milionu Syřanů k účasti na mohutných shromážděních na svou podporu v mnoha syrských městech v rámci "dne věrnosti".

Rezignace kabinetu Muhammada Nádžího Utriho, kterého Asad ponechal ve funkci úřadujícího premiéra, je ovšem označována za kosmetickou změnu vzhledem k tomu, že moc v Sýrii je soustředěna v rukou prezidenta, jeho rodiny a bezpečnostního aparátu.

 

    

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ