Asad nabídl amnestii povstalcům. Musejí se do tří měsíců vzdát

Zahraničí
28. 7. 2016 11:28
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad.

Syrský prezident Bašár Asad nabídl amnestii povstalcům, kteří složí zbraně a v příštích třech měsících se vzdají. Informovala o tom syrská státní agentura SANA. Oznámení přišlo v době, kdy syrské vládní síly zcela obklíčily povstalecké oblasti ve východní části města Aleppo.

S podobným oznámením přišel Asad již letos v březnu. Tehdy v rozhovoru s německou televizí ARD rovněž nabídl ozbrojené opozici amnestii výměnou za to, že složí zbraně. Její bojovníci by se tak měli možnost vrátit k "normálnímu životu", uvedl tehdy syrský vůdce.

O velkoměsto Halab, rozdělené na povstaleckou a vládní část, se bojuje již několik týdnů. Syrská armáda zablokovala povstalcům veškeré zásobovací trasy, takže ve východní části města uvízlo možná až 250 tisíc civilistů, odhaduje OSN.

Státní média ve čtvrtek informovala, že vládní jednotky získaly kontrolu nad další oblastí, kterou v Halabu dosud ovládali rebelové. Vojáci se zmocnili čtvrti Baní Zajd a začali z ulic odstraňovat miny, uvedla agentura SANA. Desítky ozbrojenců prý v této oblasti složily zbraně a vzdaly se. Tyto informace nebylo možné nezávisle ověřit. Státní televize rovněž citovala guvernéra Halabu, podle kterého budou vytvořeny tři humanitární koridory, kterými se budou moci z města dostat civilisté. Čtvrtý koridor na severu Halabu bude určen pro radikály.

Syrská armáda ve středu oznámila, že nad povstaleckými oblastmi shodila tisíce letáků žádajících tamní obyvatele, aby s armádou spolupracovali, a rebely, aby se vzdali. Jak uvedla agentura Reuters, na jednom z letáků byla vidět mapa Halabu se čtyřmi značkami, které znázorňovaly humanitárními koridory.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, vládní síly převzaly kontrolu nad rozsáhlými částmi Baní Zajdu. Postupně tak utahují smyčku kolem východní povstalecké části Halabu.

Francie a Velká Británie ve čtvrtek ústy svých ministrů zahraničí odsoudily obléhání Halabu vládními silami a apelovaly na jeho ukončení.

"Obléhání města, kde je uvězněno téměř 300 tisíc lidí, znemožňuje vyjednávání o míru," uvedli podle agentury AFP v prohlášení ministři Jean-Marc Ayrault a Boris Johnson a vyzvali režim Bašára Asada a jeho spojence k okamžitému zastavení operací. Boris Johnson byl ve Francii na své první zahraniční cestě ve funkci, do níž nastoupil po britském referendu o vystoupení z EU, v němž odpůrci EU těsně zvítězili.

Syrské město Halab bývalo před vypuknutím občanské války v roce 2011 průmyslovým a finančním centrem země. Od roku 2012 je jeho východní část v rukou povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada, západní část mají pod kontrolou vládní jednotky. Jestliže by armáda získala celý Halab, bylo by to pro Asada velmi významné vítězství, poznamenala

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Vahid Salemi

Další čtení

Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025
Čínský prezident Si Ťin-pching a Vladimir Putin

Všichni podporují „operaci“ na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ