Vyjednávání v Sýrii
Asad obvinil USA, že chtějí do rozhovorů zapojit teroristy
11.12.2015 19:10 Aktualizováno 11.12. 20:45
Syrský prezident Bašár Asad obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii z toho, že chtějí, aby se do mírových jednání o budoucím uspořádání Sýrie zapojily i teroristické skupiny. Taková jednání by podle něj nikdo v Sýrii nepřipustil.
O syrské krizi již dvakrát ve Vídni jednala skupina 17 států včetně světových velmocí a stanovila harmonogram, podle kterého by se do 1. ledna měli zástupci opozice sejít se syrskými představiteli k rozhovorům. Následovat má dohoda o přechodné vládě, která připraví volby.
Na dotaz, zda by byl ochotný připojit se k těmto rozhovorům, Asad nyní uvedl: "Chtějí, aby syrská vláda vyjednávala s teroristy, což je něco, co si nemyslím, že by někdo v jakékoli zemi přijal." "Jestliže budou chtít změnit svůj přístup, vzdát se zbraní, jsme připraveni. Jednat s nimi jako s politickým subjektem, to ale absolutně odmítáme," dodal na adresu povstaleckých hnutí, která od úterý dva dny jednala na schůzce syrské opozice v Rijádu.
Syrské opoziční skupiny uzavřely na závěr jednání dohodu o společném postupu, jedna z nejradikálnějších skupin se ale k podpisu závěrečného dokumentu odmítla připojit. Účastníci setkání v dokumentu žádají, aby Asad odstoupil už na začátku přechodného období, s nímž se počítá, a aby syrská vláda projevila před zahájením jednání s opozicí vstřícná gesta, například propustila z věznic politické vězně, ukončila obléhání některých oblastí a pustila do nich humanitární konvoje.
Zástupci syrské opozice se rovněž shodli na vytvoření orgánu, který bude zahrnovat politické i ozbrojené frakce a povede přípravy pro mírová jednání s vládou prezidenta Asada. Nově vytvořený orgán by měl mít 25 členů, kteří budou zastupovat širokou škálu syrské opozice.
Ze seznamu osob tvořících nový orgán vyplynulo, že nejsilněji budou v této skupině zastoupeny ozbrojené povstalecké skupiny.
Asad ve zveřejněném rozhovoru rovněž uvedl, že jeho armádě se v boji proti povstaleckým skupinám daří. "Situace na vojenské úrovni je mnohem lepší než dříve, nicméně za velmi vysokou cenu," řekl s tím, že na vině je podle něj zahraniční pomoc poskytovaná rebelům. Na dotaz, zda někdy uvažoval o tom, že by odstoupil ze své funkce a opustil zemi, prohlásil: "Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že bych Sýrii opustil, za žádných okolností."Zopakoval, že je na syrském lidu, aby rozhodl, zda má odejít ze svého postu. Jak nicméně dodal, má prý podporu "většiny Syřanů".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.