Asad odstoupí před rokem 2017, očekávají USA

Zahraničí
6. 1. 2016 19:22
Příznivci prezidenta Asada. Demonstrace v Damašku, 2011.
Příznivci prezidenta Asada. Demonstrace v Damašku, 2011.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy očekává, že syrský prezident Bašár Asad by v nejlepším případě mohl odstoupit v březnu 2017. Vyplývá to z vládních dokumentů, k nimž se dostala agentura AP. Spojené státy přitom v diplomatických jednáních o Sýrii donedávna prosazovaly, aby Asad odstoupil co nejrychleji, jak to žádají oponenti Damašku.

V dokumentech se počítá s tím, že se Asad funkce vzdá někdy v březnu 2017, kdy odstoupí také jeho nejbližší spolupracovníci. Tento časový horizont vychází z plánu, o němž se v listopadu jednalo na mezinárodní konferenci ve Vídni a který později schválila Rada bezpečnosti OSN. Podle něj by se měly v Sýrii konat prezidentské a parlamentní volby v srpnu 2017 a do té doby zemi povede přechodná vláda.

Předpokladem naplnění tohoto plánu je překonání mnoha překážek, podotýká AP. Nově se k nim připojila diplomatická krize mezi Íránem a Saúdskou Arábií, tedy zemí, které se po dlouhém úsilí do jednání o Sýrii podařilo zapojit. Musejí také začít rozhovory mezi syrskou vládou a jejími oponenty, které mají být zahájeny ještě v lednu v Ženevě. Velkou neznámou je dohoda o Asadovi, protože opozice stále trvá na jeho odstoupení, zatímco Asad i jeho spojenci, tedy hlavně Rusko a Írán, chtějí, aby se o něm rozhodlo ve volbách.

AP také informovala, že prodloužený termín pro Asada, o němž se nyní uvažuje v USA, mohou země jako je Saúdská Arábie, Katar nebo Turecko považovat za zradu původní strategie. Tyto země požadují, aby byl Asad co nejrychleji vyřazen ze hry. Je tu i další problém - odchod Asada by připravil Írán o jeho hlavní oporu v srdci arabského světa a změnil by také bezpečnostní rovnici v zemích kolem Sýrie, v Izraeli, Libanonu a Turecku.

S osmnáctiměsíčním přechodným obdobím pro Sýrii počítá Rada bezpečnosti OSN, zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura stanovil 25. leden pro zahájení dialogu mezi Damaškem a opozicí. Jednat se má v Ženevě.

Do dubna by měl být sestaven bezpečnostní výbor a vyhlášena amnestie pro členy vlády i armády, pro příslušníky takzvané umírněné opozice a také pro bojující oponenty. Pak má vzniknout přechodná vláda. V květnu pak má být rozpuštěn syrský parlament, přechodnou vládu uzná RB OSN. Má následovat dohoda o politických reformách, jmenován přechodný legislativní orgán a dohodnuta dárcovská konference k obnově země. Dalších šest měsíců bude věnováno přípravě nové ústavy, která by měla být předložena ke schválení v referendu v lednu 2017.

Teprve potom je podle Washingtonu možné zaměřit se na hlavní zdroj konfliktu, tedy na ukončí Asadovy vlády. "V březnu 2017 se Asad vzdá prezidentské funkce a odstoupí jeho nejbližší," stojí v dokumentu. Nová vláda začne zemi vládnout po srpnových volbách.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Muzaffar Salman

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ