Západní státy tajně posílají své zástupce do Damašku a chtějí s ním spolupracovat v boji proti islámským radikálům. V rozhovoru s australskou televizí SBS News to řekl syrský prezident Bašár Asad. Televize bude interview vysílat v pátek, výňatky z rozhovoru ve čtvrtek citovaly syrské sdělovací prostředky.
Asad řekl, že některé západní státy, které zásadně nesouhlasí s jeho vládou, avšak čelí hrozbě útoků islamistů na svém území, při protiteroristických operacích s Asadovým režimem tajně spolupracují.
"Politicky na nás útočí a pak posílají zástupce, aby s námi jednali tajně, zejména o bezpečnosti. Jde také o vaši (australskou) vládu. Nechtějí rozladit Spojené státy. Většina západních zemí pouze opakuje to, co Spojené státy chtějí slyšet. To je skutečnost," řekl Asad.
SBS uvedla, že o pořízení rozhovoru usilovala dva roky. Reportér Luke Water, který s Asadem hovořil, udělal rozhovor také s bývalým australským velvyslancem v Sýrii Bobem Bowkerem. Ten má o Asadově tvrzení o dvojím metru Západu pochybnosti.
"Západ Asada nevnímá jako politika, s nímž lze jednat. O důvěru, kterou měl po nástupu do funkce, přišel i ve zbytku arabského světa. A to kvůli vlastním špatným propočtům, ne kvůli chování zemí Perského zálivu, na které v rozhovoru naráží," řekl Bowker.
Australský premiér Malcolm Turnbull patří k Asadovým kritikům a syrského prezidenta nazval vraždícím tyranem. Vůdce australské opozice Bill Shorten zase Asada nazval řezníkem.
"Tyto výroky neodpovídají naší realitě, já bojuji proti teroristům. Bojuje proti nim naše armáda, naše vláda je proti teroristům, všechny instituce jsou proti teroristům. Nazýváte-li tento boj jatkami, je to jiná věc," řekl k tomu v rozhovoru Asad.
Některé západní státy podporují opozici, která usiluje o Asadovo svržení. Vyzvaly ho, aby odstoupil a usnadnil tím politické předání moci. Asad, podporovaný svými spojenci Ruskem a Íránem, to však odmítá. Proti syrské armádě bojují také skupiny islamistů, k nimž se připojili radikálové z evropských zemí i z Austrálie.