Asade, sbohem? Rusové evakuují svou základnu v Sýrii

Zahraničí
23. 8. 2012 11:20
Cvičení lodí Černomořské flotily.
Cvičení lodí Černomořské flotily.

Rusko evakuuje svou námořní vojenskou základnu Tartus v Sýrii, opustila ji posádka čítající 78 lidí. Přestěhovali se na loď, která kotví v přístavu. Objekty základny se připravují na předání syrské straně. Listu Izvjestija to sdělil příslušník hlavního štábu ruské maríny.

V uplynulých měsících ruská média občas uváděla, že v Tartusu je až 600 Rusů, většinou různých vojenských specialistů. Evakuace základny je prý reakcí na stále prudší boje mezi armádou věrnou prezidentovi Bašáru Asadovi a rebely, v jejichž řadách hrají stále větší roli islamisté ze zahraničí. Sýrie se stala bojištěm mezinárodního džihádu.

Námořní základna v Tartusu je jedinou zbylou bází ruského vojenského loďtstva, která se nachází mimo území někdejšího Sovětského svazu. Nynější postup Rusů překvapuje, neboť Moskva přisuzuje Tartusu velký politický význam

Základna podtrhuje mocenské nároky Kremlu v regionu a je symbolem klíčové role, kterou by zde Rusko chtělo hrát. Je to i těžká rána pro prezidenta Asada, protože Rusové pro něj jsou významní spojenci - jedni z hrstky posledních, které Damašek má.

Manévry baltské flotily. Vojenští a civilní zaměstnanci základny se údajně přesunuli na opravárenskou loď PM-138, která kotví v přístavu.

Plavidlo je ve stálé pohotovosti a během nejvýše půl hodiny  je schopno se dostat tak daleko na širé moře, že ho téměř neohrozí střelba vedená z pevniny.

Vojenští experti upozorňují, že i když by se z rétoriky Moskvy mohlo zdát, že Tartus je plnohodnotnou vojenskou základnou, ve skutečnosti tomu tak není. Jde prý o relativně malé zásobovací místo, které sice Rusové postupně vylepšují a rozšiřují, ale zatím slouží hlavně jen k zásobování ruských lodí proviantem a pohonnými hmotami.

Trvale zde nekotví žádné ruské válečné plavidlo. V minulosti sem ale tyto lodě relativně často a nejednou za velké pozornosti médii připlouvaly.

Tartus složí také jako logistické centrum pro dodávky ruských zbraní syrskému režimu a jejich údržbu. V přístavu působí ruští vojenští poradci.

Opěrný bod v Tartusu využívaly od roku 1971 sovětské a po rozpadu SSSR ruské lodě. Je to pozůstatek z dob, kdy Moskva šířila a upevňovala svůj vliv na Blízkém východě a v Africe.

Ruští vojenští námořníci cvičí boj zblízka.

Autor: - pp -Foto: ruská armáda

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ