Trojice teroristů odsouzená za podíl na smrti 202 lidí při pumovém útoku na ostrově Bali v roce 2002 bude moci být zastřelena popravčí četou. Rozhodl o tom dnes indonéský soud, který zamítl odvolání atentátníků. Ti argumentovali, že zastřelení je "nehumánní" a odporuje islámskému právu, a chtěli být raději sťati.
Islámští radikálové Imam Samudra, Amrozi a Mukhlas, známý také jako Ali Gufron, se na soud obrátili v srpnu s žádostí o "méně krutý" způsob vykonání rozsudku. Dnes ústavní soud v Jakartě jejich odvolání zamítl s tím, že neexistuje bezbolestná metoda popravy.
"Utrpení odsouzence je podle islámského práva logickým důsledkem trestu smrti, a nemůže být proto považováno za mučení," odůvodnil svůj výrok předsedající soudce Mohammad Mahfud.
Generální prokurátor Hendarman Supandji uvedl, že datum popravy odsouzené trojice oznámí v pátek. Jde o porušení tradice, jelikož indonéská vláda doposud data vykonání rozsudku smrti předem neoznamovala.
Atentátníky z Bali poslal soud na smrt již v roce 2003, ale jejich obhájcům se prostřednictvím různých právních kliček dařilo až doteď popravu zdržovat.
Pumový atentát namířený proti nočnímu klubu na ostrově Bali, kde mezi 202 oběťmi zahynulo 88 australských turistů, spáchala regionální islámská teroristická organizace Jemaah Islamiyah (JI). Odsouzení nikdy neprojevili nad smrtí nevinných civilistů lítost a vyhrožují, že budou pomstěni.
V roce 2005 byl ostrov Bali svědkem další série pumových útoků, jež si vyžádaly více než 20 mrtvých. Z jejich zorganizování je obviňován Malajsijec Noordin Top, který je v současnosti zřejmě hlavním stratégem a finančníkem JI a kterému se stále daří před spravedlností unikat.
Dnes indonéská policie nicméně oznámila, že při razii v domě na severu Jakarty zadržela dva muže, z nichž jeden je na Topa napojen. V budově byla také velká skrýš zbraní, munice a návod, chemikálie a další materiál k výrobě bomb.
Foto: Profimedia