Australan uvízl poblíž tábora IS. Jeho země ho nechce zpět

Zahraničí
4. 9. 2015 16:55
Lidé utíkající před střety mezi Kurdy a Islámským státem (ilustrační foto).
Lidé utíkající před střety mezi Kurdy a Islámským státem (ilustrační foto).

Austrálie odmítla vydat cestovní doklady svému občanovi Renasovi Lelikanovi, který uvízl v Iráku v táboře pro uprchlíky v blízkosti bojiště radikálů z organizace Islámský stát (IS). Podle Canberry může ohrozit bezpečnost státu, jelikož se zřejmě podílel na teroristických akcích. "Můj život je ohrožen, jsem australský občan a Austrálie by měla pro své občany něco dělat," citovala Lelikana stanice CNN.

Australan je nyní v táboře v Machmúru na severu Iráku. Tábor je v provozu 20 let a mohlo v něm žít až deset tisíc Kurdů, kteří prchali před boji mezi tureckými kurdskými separatisty a tureckou armádou z jižního Turecka. Loni v létě tábor ovládl IS, kurdské milice jej sice vybojovaly zpět, ale fronta, na níž IS stále bojuje, je vzdálená jenom několik kilometrů.

"Teroristé z IS střílejí na tábor několikrát týdně. Při jednom z útoků minulý týden zahynula žena a dva lidé byli zraněni," tvrdil Lelikan. O pas požádal letos australské velvyslanectví v Bagdádu, ale vláda mu doklady odmítla vydat. "Pan Lelikan by se mohl zapojit do politicky motivovaného násilí," citovala Australanova právnička z odůvodnění. Mluvčí australského ministerstva zahraničí CNN řekl, že "vláda nechce Australany, kteří bojovali na jakékoli straně konfliktů v Sýrii a Iráku", a že již delší dobu důrazně nedoporučuje do Iráku cestovat.

Lelikan je Kurd a australské občanství získal v roce 2004. Roku 2007 byl zadržen v Nizozemsku kvůli podezření, že je členem Strany kurdských pracujících, což je turecká strana považovaná za teroristickou. Ve Francii byl za terorismus v roce 2011 odsouzen k tříletému podmínečnému trestu a ze země se dostal na pas příbuzného. Pak se odebral do Iráku.

Vydává se za novináře, který informuje o hnutí tureckých Kurdů. Jeho právnička však přiznala, že fotografie, na níž je zachycen s automatickou puškou, mu přitěžuje.

Austrálie se snaží odradit občany od cest do Iráku a Sýrie a ruší pasy těm občanům, kteří se připojili k IS. Udělala výjimku v případě Adama Brookmana, který se v červenci domů vrátil dobrovolně a nyní je obviněn z napomáhání teroristům. Hrozí mu 25 let vězení.

Podle vládních odhadů bojuje na Blízkém východě po boku radikálů nejméně 100 Australanů a na půdě Austrálie se k jejich podpoře hlásí až 150 lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ