Australská labouristická premiérka Julia Gillardová získala s podporou dvou nezávislých poslanců těsnou většinu v dolní komoře parlamentu a může sestavit menšinovou vládu. V zemi by tak měla skončit dva týdny trvající politická nejistota.
Jeden ze tří nezávislých poslanců Bob Katter oznámil, že se přidal k opozici, což znamenalo, že labouristé i konzervativci měli ve sněmovně se 150 poslanci po 74 hlasech. Později tiskové agentury informovaly, že zbylí dva nezávislí zákonodárci Tony Windsor a Robb Oakeshott se naopak přidali na stranu labouristů. Gillardová tím získala těsnou většinu 76 hlasů.
"Labouristé jsou připraveni vládnout, labouristé jsou připraveni poskytnout stabilní, efektivní a bezpečnou vládu na další tři roky," řekla premiérka novinářům. Potvrdila rovněž svůj dřívější slib, že její předchůdce ve funkci, Kevin Rudd, získá důležitý resort.
Gillardová v čele Australské labouristické strany (ALP) a vůdce opoziční Liberální strany Austrálie (LPA) Tony Abbott se přetahovali o podporu nezávislých poslanců od parlamentních voleb, které se konaly 21. srpna a které poprvé od druhé světové války nepřinesly jasného vítěze.
Daně pro těžaře
Těsné vítězství labouristů ale příliš nepotěšilo investory. Znamená to, že mohou zavést navrhovanou třicetiprocentní daň z těžby železné rudy a uhlí, stabilita vlády také není zaručena.
Náklonnost dvou nezávislých poslanců, kteří se k ní přidali na poslední chvíli, si chce první australská premiérka zajistit investicemi do australského venkova ve výši deseti miliard australských dolarů (téměř 174 miliard korun), získaných například z nové těžební daně.
Osmačtyřicetiletá Gillardová je původem z britského Walesu. Do Austrálie, kde vystudovala práva a umění, se přistěhovala s rodinou ve věku pěti let. Od roku 2007 zastávala post vicepremiérky ve vládě Kevina Rudda, podle agentury AFP patřila mezi nejlepší ministry minulého kabinetu.