Australani mají problém, před vodou utíkají i hadi

Zahraničí
3. 1. 2011 10:30
Hadi utíkají před povodní stejně jako lidé.
Hadi utíkají před povodní stejně jako lidé.

Ničivé záplavy nejsou jedinou věcí, která v těchto dnech dělá starosti obyvatelům severovýchodní Austrálie. Na útěk před velkou vodou se k nim přidali také hadi.

"Hadi tam jsou všude," tvrdí dvaatřicetiletá Kylie Alexanderová, kterou minulý týden uštkla pakobra východní (Pseudonaja textilis). "Během povodně se jich objevily tisíce. Snaží se dostat na vyvýšená místa, někteří skončili v domě." Po uštknutí ji prý pálila paže a do hodiny jí otekly mízní uzliny, i když použila dlahu a tlakový obvaz. "Byl to menší had a myslím, že do mě dostal jen jeden tesák, naštěstí pro mě."

Do nemocnice ve městě Mackay vzdáleném stovky kilometrů od jejího bydliště v australském vnitrozemí se dostala po asi dvanácti hodinách. Záchranný vrtulník kvůli špatnému počasí nemohl vzlétnout, Alexanderovou tak k lékařům přes zaplavené území dovezl náklaďákem její manžel.

Do nemocnice v Clermontu, kde dostala injekci s protijedem, ujeli za tmy 140 kilometrů. Clermont povodně odřízly od okolního světa a manželé museli překonat dvě ramena rozvodněné říčky Mistake Creek. Z Clermontu ženu letecky přepravili do 280 kilometrů vzdáleného Mackay.

Pod vodou je rozloha větší než Francie a Německo dohromady.Australským úřadům prý trvalo hodiny, než manželům sdělily, že vrtulník nemohou poskytnout a že se pro pomoc mají vydat přes zaplavené území.

Záplavy ve svazovém státu Queensland na severovýchodě Austrálie vyvolaly přívalové deště, které do oblasti minulý víkend přinesl tajfun Tasha. Velká voda zatím zasáhla 200 tisíc obyvatel oblasti o rozloze větší než Německo a Francie dohromady. Od soboty zemřeli kvůli povodním již tři lidé, od konce listopadu dohromady deset.

Podle biologa Michaela O'Briena ze zoologické zahrady v Cairns na severu Queenslandu je nyní v pohybu mnoho druhů hadů a pavouků. "Míří k obydlím, na stromy, kamkoli daleko od vody, a proto se dostávají do kontaktu s lidmi a dochází k neštěstím," citoval ho server místního deníku The Courier-Mail. Jiní se schovávají v zatím nezatopených domech. Kromě hadů úřady minulý týden v zaplavených oblastech varovaly také před krokodýly.

Zcela odříznuté od světa je přímořské město Rockhampton, do kterého musí být zásoby dopraveny letecky. Armáda k tomuto účelu vyslala letoun C-130 Hercules. Společně se zásobami dopravili vojáci do postižených oblastí také dostatek séra proti hadímu uštknutí.

Lijáky způsobující záplavy už zeslábly. V některých oblastech bude podle meteorologů voda stoupat přinejmenším do úterní noci, možná až středečního rána místního času, a někteří obyvatelé se budou moci vrátit do svých domovů někde až po dvou týdnech. Úplné vysušení záplavových vod může trvat i měsíc.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Wikimedia Commons - Rob Ahern

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ