Nezadaný muž se najednou stal u protinožců vyhledávaným artiklem. Svobodní pánové se totiž povětšinou nacházejí v jakýchsi oázách. Příslušnice něžného pohlaví tedy musí za nimi. Ve městech totiž neprovdané ženy počtem své protějšky převyšují.
Pokud jste Australanka hledající partnera, můžete zavítat například do městečka Nar Nar Goon. Žije tu sice jen 600 obyvatel, ale plných 91 procent z nich jsou muži. Tento „pánský rezervoár", jak podobná místa pojmenoval demograf Bernard Salt, je jednou z mizejících oblastí, kde ještě mají pánové početní převahu.
Salt minulý týden uvedl na trh knihu Mužské sucho (Man drought). Určil v ní oblasti v Austrálii, kde mají ženy a muži různých věkových kategorií největší šanci narazit na partnera. Jeho Milostná mapa odhaluje, že nezadaní pánové se hojně vyskytují ve venkovských oblastech, zatímco města jsou plná svobodných dam.
Situace je podle Salta výsledkem vyšší mobility žen, které se stěhují do měst za prací a za novým životním stylem. Před týdnem například starosta pětadvacetitisícového města Mount Isa ve státu Queensland apeloval na „esteticky znevýhodněné" slečny, aby se přestěhovaly do jeho hornického města. Prý tam o ženichy není nouze a ony si jistě nějakého najdou.
Salt sice podobné poznámky odsuzuje jako jeden z důvodů, proč ženy vesnice opouštějí, ale základní filozofii chválí. Města jako Nar Nar Goon, Mount Isa nebo Glenden čelí tak velkým disproporcím, že se Australané prostě musí při hledání partnera přestěhovat. V posledním jmenovaném městě totiž soupeří o jednu svobodnou ženu hned 23 mužů.
To se vztahuje hlavně na velká města, kde to mají dámy při hledání životního partnera daleko těžší. „Existují pánské rezervoáry, malé izolované ostrůvky mužů v maloměstech po celé Austrálii, kde je z nějakého podivného důvodu víc nezadaných mužů, než žen a hodně z nich žije v zemědělských oblastech. Pokud jste se ocitli v tom špatném, proč se nepřemístit do toho správného, kde se uplatníte na trhu," cituje Salta list The Independent.
Zatímco předchozí generace hledaly své protějšky na pátečních tancovačkách, dnes se lidé uchylují k internetovým seznamkám nebo rande narychlo (speed dating). Tak proč nerandit geograficky, ptá se Salt. Kniha analyzuje statistiky ze sčítání obyvatel v roce 2006 a přesně vymezuje počet volných žen a mužů v tom kterém městě v Austrálii.
Podle posledních údajů je na nejmenším kontinentu, kde žije 21 milionů lidí, o 100 tisíc žen více než mužů. Počet nezadaných lidí za posledních deset let vzrostl z 20 na 25 procent.
Pro něžné pohlaví však situace není tak černá, jak se může zdát. Muži totiž trpí mezi dvacátým a třicátým rokem „nedostatkem Sheil", jak nazývá deficit svobodných žen Salt. Ale když se přehoupnou přes 34 narozeniny, stav se mění a ve čtyřiceti letech už je najednou 9 procent žen více. V padesáti je to 17 procent a v osmdesáti letech už 66 procent.
Foto: Profimedia