Austrálie neprodává alkohol Aborigincům. <span>Je to rasismus?</span>

Zahraničí
25. 2. 2010 19:00
Aboriginci jsou nejchudší australskou menšinou.
Aboriginci jsou nejchudší australskou menšinou.

Aboriginci jsou nejchudší australskou menšinou.Vyslanec OSN označil program, který omezuje aboriginské komunity ve snaze vymýtit sexuální zneužívání dětí v odlehlých osadách, za rasistický a neefektivní.

James Anaya, zvláštní vyslanec OSN pro lidská práva původních obyvatel, ve své zprávě ostře kritizuje iniciativu známou pod označením Intervence. Podle něj odporuje závazkům Austrálie v oblasti lidských práv a musí být co nejrychleji změněna.

ČTĚTE TAKÉ: Austrálie: za zneužívání dětí zákaz alkoholu domorodcům
                        Aboriginci: sudetští Němci Austrálie

V roce 2007 tehdejší ministerský předseda John Howard pozastavil platnost zákona o rasové diskriminaci v Severním teritoriu. To mu umožnilo poslat do více než sedmdesáti aboriginských osad armádu a policii. Cílem bylo omezit sexuální a domácí násilí, které souviselo s „řekami rumu". Mnoho původních obyvatel Austrálie je závislých na alkoholu. Míra zneužívání a zanedbávání dětí je sedmkrát vyšší než mezi ostatními Australany.

Aboriginci se v průměru dožívají o sedmnáct let méně(ilustrační foto).Součástí Intervence byla povinná správa příjmů, která měla zamezit tomu, aby Aboriginci zneužívali sociální dávky. Zároveň stát zakázal prodej alkoholu a pornografie domorodcům.

Mnoho obyvatel osad si ale stěžovalo, že nové zákony je odsuzují jen na základě rasy a zbavují základních lidských práv. Po loňské dvanáctidenní návštěvě oblasti s nimi souhlasí i vyslanec OSN Anaya.

Upozorňuje, že za dva roky nové zákony nevedly ke zlepšení situaci. „Opatření je zaměřené pouze na původní obyvatele a zbavuj je některých práv a svobod," řekl. Důkazy, že program pomohl izolovaným chudým komunitám Aboriginců, podle něj chybí. „Co se týče například alkoholu, viděl jsem důkazy, že jeho spotřeba naopak stoupá stejně jako s alkoholem spojené problémy," řekl Anaya. „Nemohu spekulovat proč, jen poukazuji na to, že nic nedokládá, že by zákazy pomohly," dodal.

Aboriginci tvoří asi dvě procenta z 22 milionů Austranalů. Jsou nejchudší menšinou v zemi a v průměru umírají o sedmnáct let dříve než ostatní. Vlády v průběhu posledních desetiletí utratily miliardy dolarů za programy, které jim mají pomoci. Přesto životní podmínky a úroveň vzdělanosti Aboriginců daleko zaostávají za průměrem.

Současný premiér Kevin Rudd plánuje změnit v červenci současná pravidla pro povinnou správu příjmů tak, aby nebyly rasově diskriminační. Mají se nově týkat obecně „sociálně znevýhodněných skupin. Vláda plánuje také obnovit platnost zákona o rasové diskriminaci.

Ilustrační foto: WIkimedia Commons

Autor: - kpa -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ