Austrálie se dnes omluvila Indonésii za několikanásobné narušení jejích výsostných vod v rámci boje proti přílivu ilegálních imigrantů po moři. Australské námořní síly se snaží zachycovat připlouvající lodě s běženci co nejdál od pevniny v souladu s tvrdší protiimigrační strategií nového premiéra Tonyho Abbotta. Indonésie dnes proti vplouvání do svých vod protestovala a vyzvala Austrálii, aby s touto činností přestala.
Přiznání Austrálie pravděpodobně dál poškodí vztahy mezi oběma zeměmi, které se zhoršily po nedávném obvinění, že Austrálie špiclovala indonéského prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona a další vysoce postavené indonéské činitele.
Australský ministr pro imigraci Scott Morrison řekl, že o narušování indonéských vod byl informován již počátkem týdne a o těchto "neúmyslných" akcích okamžitě zpravil indonéské námořnictvo.
Ministryně zahraničí Julie Bishopová nebyla s to v záležitosti zastihnout svého indonéského kolegu, který je na návštěvě v Barmě, a proto se mu omluvila nepřímo, prostřednictvím australského velvyslanectví v Jakartě.
Morrison dnes řekl, že Austrálie "hluboce lituje" porušení územní suverenity, ale zároveň si vyhrazuje právo chránit své vlastní hranice.
Šéf konzervativní koalice Abbott, bývalý boxer a student katolického bohosloví, přezdívaný "šílený mnich", sliboval voličům mimo jiné právě zastavení přílivu uprchlíků, kteří na kontinent míří z jihovýchodní Asie.
Ve volební kampani podpořil pravici australský mediální magnát Rupert Murdoch, který kontroluje část australského tisku.
Austrálie se se svými asijskými sousedy dostala do určitých nesnází po vypuknutí špionážního skandálu kolem amerického systému monitorování telefonních hovorů i internetové komunikace světových politiků.
Tuto aktivitu ve prospěch USA prý vyvíjela také australská velvyslanectví v Číně, Thajsku, Indonésii, Vietnamu a Východním Timoru a také australské zastupitelské úřady v Malajsii a v Papui-Nové Guineji.
Podle listu The Newy York Times tvoří Austrálie spolu s USA, Británií, Kanadou a Novým Zélandem svazek Five Eyes. Pětice zemí uzavřela dohodu, že bude sdílet vysoce citlivé tajné informace a že se navzájem nebude sledovat.