Austrálie pošle vojáky a stíhačky proti Islámskému státu

Zahraničí
14. 9. 2014 08:59
Australský premiér Tony Abbott.
Australský premiér Tony Abbott.

Austrálie rozmístí své vojáky a bojové letouny ve Spojených arabských emirátech, aby pomohli mezinárodní koalici v boji proti radikálům z hnutí Islámský stát. Informoval o tom premiér Tony Abbott.

Anketa:

Spojené státy se chystají bombardovat vybrané islamisty na území Sýrie. Domníváte se, že je to v rozporu s mezinárodním právem a dalšími normami?

V příštích dnech Canberra rozmístí 600 příslušníků australské armády, kteří budou připraveni na vojenskou akci proti Islámskému státu, uvedl Abbott, jenž svým oznámením reagoval na oficiální žádost USA. Kromě toho se Austrálie chystá poskytnout až desítku letounů.

Podle Abbotta je vyslání 600 australských vojáků a bojové techniky přiměřeným příspěvkem mezinárodní koalici, o jejíž přímou podporu požádali Američané. Čtyři stovky příslušníků letectva a dalších 200 vojáků může být podle Abbotta vysláno v nejbližších dnech.

Podle prohlášení australské vlády nejsou součástí kontingentu bojové jednotky. Chystají se do něj ale například experti na speciální operace, kteří by mohli pomáhat iráckým silám.

Kromě toho Austrálie hodlá do SAE vyslat až osm nadzvukových bojových letounů F/A18, jeden letoun včasné výstrahy Boeing E-7A Wedgetail a jeden tankovací a transportní letoun KC-30A, uvedl úřad australského premiéra.

Abbott s nabídkou pomoci přišel krátce poté, co hnutí Islámský stát zveřejnilo videonahrávku, na níž je zachyceno údajné stětí britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Zahraničí
16. 3. 2026
ilustrační foto

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Zahraničí
16. 3. 2026
soudní síň, Skopje, 19. listopadu 2025

Tragický loňský požár klubu v Kočani je jedním z mnoha způsobených pyrotechnikou

Zahraničí
16. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ